Trend paperless to krok w stronę Twojego zielonego ekomersu

Edukacja i rozwój osobisty w e-commerce Branding w e-commerce
Łukasz Plutecki

Łukasz Plutecki

CEO
atomstore.pl

Zmniejszanie wpływu na środowisko przez sektor usług może mieć różne twarze. Współfinansowanie emisji CO2, efektywne i ekologiczne pakowanie paczek czy edukacja i wyzwania zrównoważonych wartości. Ekologiczne mogą być nawet zwroty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. czym jest idea paperless,
  2. gdzie możesz zastosować elektroniczny obieg dokumentów w sklepie internetowym,
  3. co zrobić, aby Twoje dokumenty sprzedażowe i zwrotu nie trafiały ciągle do kosza, czyli o tym dlaczego warto zastosować rozwiązania paperless

Nie będę tutaj rozpisywał się temat jak organizować ekologiczne przesyłki zwrotne, bo są już na rynku konkretne rozwiązania wprowadzone przez liderów. Ale chciałbym zwrócić uwagę sprzedawców na bardzo ciekawy aspekt zwrotów, który pozwoli im nie tylko zredukować “papier”, ale również podnieść satysfakcję klientów na poziomie samych zwrotów.

Czym jest paperless w e-commerce?

Być może spotkałeś/aś się już z pojęciem paperless. Trudno go przetłumaczyć wprost, ale dokładnie chodzi w nim o wyeliminowanie papieru z obiegu. To przyśpiesza wymianę i przetwarzanie informacji oraz poprawia nadzór nad procesami w organizacji.

Trend paperless w e-commerce odnosi się do działań mających na celu ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie papierowej dokumentacji związanej z procesami e-commerce. Przykładowymi działaniami w ramach trendu paperless w e-commerce są:

  • zastępowanie dokumentacji papierowej dokumentacją elektroniczną;
  • oferowanie klientom faktur elektronicznych zamiast papierowych;
  • eliminowanie drukowania dokumentów związanych z procesem np. zwrotami e-commerce.

Obszary wykorzystania paperless w sklepie internetowym

W kontekście handlu elektronicznego (e-commerce) trend paperless, czyli eliminacja dokumentacji papierowej, wydaje się być bardzo obiecujący. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć wymianę informacji handlowych, co ma pozytywny wpływ na logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw. Elektroniczny obieg dokumentów eliminuje konieczność ręcznego wykonywania powtarzalnych procesów, co w tradycyjnym podejściu było dużym obciążeniem dla pracowników. W środowisku paperless punkt ciężkości przesunięto z realizacji na nadzór.

Kolejnym obszarem, gdzie paperless ma zastosowanie, jest dział zwrotów i reklamacji. Coraz więcej sklepów oferuje łatwe, elektroniczne zwroty, choć wciąż jest to głównie domena dużych graczy w e-commerce. Małe i średnie firmy często proszą swoich klientów o drukowanie formularza zwrotu i odesłanie go do sklepu. Jednak niektóre e-sklepy dołączają już odpowiedni dokument do przesyłki lub etykietę na przesyłkę zwrotną. W przypadku Allegro, serwis wykorzystuje rozwiązania oferowane przez firmy kurierskie, oferując możliwość zwrotu w kilka prostych kliknięć bez konieczności drukowania dokumentów czy etykiet zwrotnych. Według raportu PwC elektroniczny obieg dokumentów to rozwiązanie, które optymalizuje koszty i przyspiesza przepływ informacji, dając jednocześnie większą kontrolę nad procesami.

70% dokumentów zwrotów trafiają do kosza!

W dzisiejszych czasach, gdy kwestie związane z ochroną środowiska nabierają coraz większego znaczenia, paperless returns stają się niezwykle ważne dla branży mody. Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju podkreśla, że sektor odzieżowy jest drugą największą branżą, która wpływa na degradację środowiska na całym świecie.

Dodatkowo, badanie przeprowadzone przez Hotwire wykazało, że 47% konsumentów jest gotowych zrezygnować z produktów i usług marek, które naruszają ich wartości osobiste. W takim kontekście marki odzieżowe znajdują się pod presją, aby działać bardziej zrównoważenie. W branży mody, zwroty stanowią zazwyczaj aż 30% całkowitej liczby zamówień, co oznacza, że w przypadku gdy sprzedawcy nadal stosują tradycyjne dokumenty papierowe, 70% z nich trafia bezpośrednio do kosza na śmieci.

Dlatego też papierowe zwroty są coraz bardziej przestarzałe i nieefektywne, a rozwiązania oparte na technologiach cyfrowych, takie jak paperless returns, stają się kluczowe dla zrównoważonej przyszłości branży e-commerce.

Dlaczego warto zastosować rozwiązania paperless w e-commerce?

Eliminując papier, sprzedawcy mogą wprowadzić bardziej inteligentne rozwiązania. Specjaliści ds. e-commerce wskazują, że stosując zwykłą etykietę na pudełku, detaliczni sprzedawcy mają niewielką kontrolę nad procesem zwrotu, aż do momentu dotarcia paczki do magazynu.

Odpowiedzialne pozbycie się papieru nie tylko korzystnie wpływa na środowisko, ale również przynosi firmom oszczędności. Zastąpienie dokumentacji papierowej dokumentacją elektroniczną zmniejsza koszty związane z drukowaniem, wysyłką i przechowywaniem papierowych dokumentów.

W Polsce interesującym rozwiązaniem jest propozycja InPost, która po rejestracji zwrotu w sklepie internetowym w elektronicznym formularzu (np. za pomocą modułu RMA oferowanego w ramach platformy AtomStore) klient otrzymuje kod, dzięki któremu może nadać paczkę w paczkomacie. To wszystko bez dokumentów, etykiet i dostępu do drukarki. Ideę paperless warto wykorzystać zarówno w biurze, jak i w domu. Dla klientów, którzy korzystają z e-commerce, faktura elektroniczna i zwrot elektroniczny są wygodniejsze i łatwiejsza w obsłudze niż ich papierowe odpowiedniki.

Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów i automatyzacji procesów można rozpocząć cyfrowe życie, co skutkuje większą produktywnością i wydajnością. Dla firm e-commerce prowadzenie zrównoważonego rozwoju przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i wizerunkowe, a rozwiązania paperless są tu na dobre wiele lat.

I ostatni powód — bezpieczeństwo danych. Papier może łatwo zaginąć lub zostać zniszczony. Dokumentacja elektroniczna jest łatwiejsza do zabezpieczenia i przechowywania.

elektroniczny formularz zwrotu

Elektroniczny formularz zwrotu w sklepie internetowym HalfPrice zintegrowany m.in. z InPost Szybkie Zwroty korzysta z modułu RMA na platformie AtomStore

Wdrożenie paperless przyczynia się do ochrony środowiska, zmniejsza koszty i przyspiesza procesy e-commerce, a także jest wygodniejszy i bardziej bezpieczny dla klientów.

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
20.12.2023

Znaczenie logistyki w e-commerce. Czy logistyka może być narzędziem do budowania konkurencyjnej przewagi?

Magdalena Hajduga

Magdalena Hajduga

Head of Business Development
w Alsendo

Artykuł
05.07.2023

Reputacja marki w e-commerce: dlaczego monitoring opinii klientów jest kluczowy?

Robert Walkowski

Robert Walkowski

Digital Marketing Specialist
brandly360.com

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę