Subskrypcja sposobem na bezpieczny, skalowalny rozwój e-commerce

Finanse w e-commerce
Paula Nadaj

Paula Nadaj

Marketing Specialist
wesub.pl

W dzisiejszych czasach, handel elektroniczny (e-commerce) jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki. Z każdym rokiem rośnie liczba sklepów internetowych oraz liczba transakcji dokonywanych online. Jednakże, prowadzenie biznesu w e-commerce nie jest łatwe. Rynek jest bardzo konkurencyjny, a klienci wymagają coraz lepszych produktów i usług.

Skalowalność biznesu odnosi się do zdolności przedsiębiorstwa do zwiększenia swojego zasięgu, przychodów i zysków w sposób proporcjonalny do wzrostu nakładów finansowych i zasobów. Subskrypcja może idealnym sposobem, aby w bezpieczny sposób powiększać skalę swojego biznesu.

Spis treści:

  1. Czym jest subskrypcja w e-commerce?
  2. Przykłady biznesów subskrypcyjnych
  3. Subskrypcja a jednorazowa sprzedaż, czym się różnią?
  4. Jak subskrypcja umożliwia skalowanie biznesu?

Czym jest subskrypcja w e-commerce?

Subskrypcja w e-commerce to model biznesowy, w którym klienci płacą stałą opłatę za dostęp do produktów lub usług na określony czas. Zobowiązują się w tym czasie do regularnych opłat, na przykład co miesiąc lub co kwartał. W zamian otrzymują stały dostęp do produktów lub usług, które oferuje dany przedsiębiorca.

Subskrypcja w e-commerce może dotyczyć różnych rodzajów produktów lub usług, takich jak kosmetyki, jedzenie, ubrania, sprzęt elektroniczny, filmy, muzyka, programy szkoleniowe czy oprogramowanie. Przedsiębiorcy mogą stosować subskrypcje w celu zwiększenia liczby powtarzalnych transakcji, zwiększenia lojalności klientów, utrzymywania stałych źródeł dochodów oraz bardziej precyzyjnego planowania zamówień i ilości produktów, które należy zamówić.

Może ona przybierać najróżniejsze formy, takie jak subskrypcja na określony czas, subskrypcja automatyczna lub subskrypcja z możliwością anulowania w dowolnym momencie. Przedsiębiorcy mogą także oferować możliwość dopasowania subskrypcji do swoich aktualnych potrzeb, poprzez oferowanie różnorodnych pakietów.

Przykłady biznesów subskrypcyjnych

Jednym z przykładów sklepu internetowego, który wykorzystuje model subskrypcji, jest Dollar Shave Club. Firma ta oferuje subskrypcję kosmetyków do golenia, włączając w to maszynki do golenia i inne produkty związane z pielęgnacją brody i włosów. Klienci mogą wybrać pomiędzy różnymi pakietami, w zależności od swoich potrzeb, a paczki z nimi dostarczane są im regularnie pod drzwi.

Innym ciekawym przykładem są sklepy z żywnością ekologiczną, który oferuje subskrypcję opakowań z sezonowymi produktami. Klienci co miesiąc otrzymują zestaw warzyw i owoców, które są aktualnie dostępne na rynku. Dzięki temu, otrzymują produkty najwyższej jakości, a firma może zapewnić sobie stały dochód i uniknąć marnowania żywności, która nie została sprzedana.

Subskrypcja a jednorazowa sprzedaż, czym się różnią?

Jednorazowa sprzedaż to standardowy, dobrze każdemu znany model biznesowy, w którym klienci dokonują jednorazowej transakcji i płacą za produkt lub usługę, którą chcą nabyć. Po dokonaniu zakupu, klienci nie są już zobowiązani do ponownych zakupów i nie płacą żadnych stałych opłat.

Czym jest subskrypcja też już wiemy.

Istnieje kilka fundamentalnych różnic pomiędzy subskrypcją a jednorazową sprzedażą. Oczywiście, każdy z tych modeli ma swoje plusy i minusy, ale co ważne, nie wykluczają się one wzajemnie. Dzięki temu możemy pokryć potrzeby praktycznie każdego klienta, który w zależności od tego co jest dla niego istotne, wybierze odpowiedni model pozyskania oferowanych produktów bądź usług.

  1. Stały i przewidywalny dochód - Subskrypcja zapewnia przedsiębiorcom stały i przewidywalny dochód. Klienci, którzy zdecydują się na subskrypcję, są zobowiązani do płacenia regularnych opłat, co oznacza, że firma ma stałe źródło dochodów.
  2. Lojalność klientów - Subskrypcja zwiększa lojalność klientów. Klienci, którzy korzystają z subskrypcji, mają tendencję do powrotu i regularnych zakupów, ponieważ otrzymują stały dostęp do produktów lub usług, które oferuje przedsiębiorca.
  3. Przewidywalna ilość zamówień - Subskrypcja pozwala przedsiębiorcom na bardziej precyzyjne planowanie zamówień i ilości produktów, które należy zamówić. Z jednorazową sprzedażą, przedsiębiorca musi szacować ilość zamówień, które otrzyma w danym okresie, co może prowadzić do nadmiaru produktów lub braku produktów w magazynie.
  4. Koszty marketingowe - Subskrypcja może pomóc w zmniejszeniu kosztów marketingowych. Z jednorazową sprzedażą, przedsiębiorca musi ciągle szukać nowych klientów, aby zachować ciągłość sprzedaży. W przypadku subskrypcji, przedsiębiorca może skupić się na utrzymaniu obecnych klientów i zapewnieniu im jak najlepszej jakości produktów lub usług.

Subskrypcja może być również wykorzystana jako narzędzie do generowania nowych źródeł dochodów. Oprócz zarobków, które generuje nam subskrypcja przedmiotu, możemy tworzyć pakiety usług dodatkowych, takich jak dodatkowy serwis, ubezpieczenie czy rozszerzenie zamówienia o dodatkowe, dopasowane do klienta produkty.

Jak subskrypcja umożliwia skalowanie biznesu?

Wszystkie wskazane wyróżniki subskrypcji, sprawiają, że idealnie nadaje się ona do skalowania skali działania biznesu. Przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania regularnego i przewidywalnego przepływu gotówki, co pozwala na bardziej precyzyjne planowanie działań biznesowych, takich jak zakupy, produkcja i marketing.

Jednorazowe sprzedaże są mniej przewidywalne i wymagają od przedsiębiorcy ciągłego pozyskiwania nowych klientów i zwiększania liczby transakcji, aby zwiększyć przychody. Oznacza to mniej więcej tyle, że każdy miesiąc zaczynamy od zera – mogąc jedynie szacować ilość klientów, których uda nam się tym razem pozyskać.

Subskrypcja buduje lojalność u klientów, którzy zobowiązani są do regularnych płatności i bardziej skłonni do powrotu do firmy niż w przypadku jednorazowych transakcji. Dlatego sklepu, które skutecznie implementują subskrypcję, mają większe szanse na zbudowanie lojalnej bazy klientów, co może przyczynić się do dalszego wzrostu firmy.

Ostatecznie, oczywistym jest, że jeżeli wdrożenie subskrypcji zakończymy sukcesem, zwiększymy swoje przychody, co umożliwi inwestycje w rozwój produktów lub usług, zwiększenie zasięgu rynkowego, zatrudnienie nowych pracowników i rozwijanie nowych dziedzin działalności. Możemy osiągać większe zyski przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka finansowego.

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
21.06.2023

Subskrypcja sposobem na bezpieczny, skalowalny rozwój e-commerce

Paula Nadaj

Paula Nadaj

Marketing Specialist
wesub.pl

Artykuł
07.06.2023

Audyt sklepu internetowego. A komu to potrzebne?

Piotr Kałwa

Piotr Kałwa

E-commerce Success Manager
idosell.com

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę