People don’t trust marketers, they trust real people – czyli jak User Generated Content może wznieść Twój e-commerce na wyższy poziom

Marketing w e-commerce
Marcelina Lipska

Marcelina Lipska

CEO, Digital Marketing Consultant & Strategist
f1brand.pl

Czy wiesz, że według badań Nielsena, 9/10 konsumentów ufa treściom generowanym przez zwykłych użytkowników bardziej niż tradycyjnym reklamom? A według TurnTo Network 90% konsumentów twierdzi, że User Generated Content ma większy wpływ na ich decyzje zakupowe niż promocyjne wiadomości e-mail czy wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach! Jeśli jeszcze nie wykorzystujesz UGC w swojej strategii e-commerce, to czas to nadrobić!

User Generated Content (UGC), nazywany także consumer-generated content, to najprościej mówiąc treści o Twojej marce generowane przez użytkowników/fanów/klientów w Internecie. Może to być post w social media, zdjęcie z produktem, recenzja na blogu, komentarz, opinia, wideo, podcast itd. Są to dobrowolne, autentyczne i nieodpłatne treści - nie mylić z influencer marketingiem.

Pamiętasz kampanię Coca-Cola #ShareaCoke i wprowadzenie do sklepów spersonalizowanych butelek z imionami? Coca-Cola udostępniła ponad pół miliona zdjęć za pomocą hashtagu #ShareACoke w pierwszym roku i zyskała blisko 25 mln nowych fanów na Facebooku. Powstało 235 tys. tweetów od 111 tys. fanów oraz sprzedała ponad 150 mln spersonalizowanych butelek. User Generated Content pomógł Coca-Cola zrealizować dwa cele – zwiększyć sprzedaż oraz wzmocnić więzi z klientami i przypomnieć o podstawowych wartościach marki związanych z dzieleniem się radością.

Dlaczego powinieneś wykorzystywać User Generated Content w swoim e-commerce?

Zanim pokażę Ci kilka przykładów, spójrz na te dane z opracowania firmy Tint: State of User-Generated Content 2022:

 1. 72% konsumentów uważa, że recenzje i opinie nadesłane przez klientów są bardziej wiarygodne niż marka opowiadająca o swoich produktach.
 2. 76% konsumentów kupiło wcześniej produkt z powodu czyjejś rekomendacji.
 3. 62% konsumentów twierdzi, że chętniej klikają w treści, takie jak reklamy, posty społecznościowe czy e-maile, które zawierają zdjęcia klientów, a nie formaty stworzone przez markę.
 4. 75% konsumentów twierdzi, że UGC sprawia, iż treść jest bardziej autentyczna.
 5. Korzystanie z treści generowanych przez użytkowników w reklamach w mediach społecznościowych może obniżyć koszt kliknięcia (CPC) nawet o 50% i 4-krotnie zwiększyć współczynnik klikalności.
 6. Współczynnik klikalności w e-mailach zawierających treści tworzone przez użytkowników wzrasta o około 73% i generuje więcej konwersji.
 7. 75% konsumentów twierdzi, że przed dokonaniem zakupu prawdopodobnie będzie szukać recenzji i referencji.
 8. 48% konsumentów twierdzi, że treści tworzone przez użytkowników to świetny sposób na odkrywanie nowych produktów.
badania UGC

Przykłady?

home&you - wykorzystuje zdjęcia fanów ze swoimi produktami do komunikacji i sprzedaży. Oznacza autora zdjęcia, stawiając tym samym klienta w centrum swojej uwagi.

ugc - home & you

Your KAYA – wykorzystuje opinie użytkowników o produktach nie tylko w codziennej komunikacji, ale także w kampaniach.

ugc - your kaya

GoPro – od lat skutecznie wykorzystuje treści generowane przez użytkowników do napędzania nie tylko swojego kanału YouTube, ale także innych social mediów. Organizuje liczne wyzwania, udostępnia najlepsze filmy swoich klientów.

ugc - gopro ugc - gopro

Artur Jabłoński – od lat wykorzystuje opinie uczestników swoich kursów online do komunikacji, sprzedaży i uwiarygadniani marki.

ugc- artur jabłoński

Jakie korzyści daje zatem User Generated Content?

 1. Wpływa na decyzje zakupowe i zwiększa konwersję.
 2. Działa jak social proof – autentyczny, społeczny dowód słuszności, że Twój produkt jest wart zakupu.
 3. Humanizuje marketing i zacieśnia więzi z Twoimi klientami, którzy stają się ambasadorami Twojej marki, lojalizuje!
 4. Zwiększa świadomość marki, wiarygodność, autentyczność i zaufanie.
 5. Generuje nowe pomysły do komunikacji, zwiększa zaangażowanie oraz Twoją widoczność w sieci, także w wyszukiwarkach.

Pamiętaj - People don’t trust marketers, they trust real people! Zacznij wdrażać User Generated Content do strategii Twojego e-commerce, bo nie ma dzisiaj lepszego narzędzia do budowania zaangażowania, lojalności klientów i autentyczności Twojej marki.

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
18.12.2023

Jak niebanalnie prezentować produkty e-commerce w social mediach?

Maciej Sowa

Maciej Sowa

Specjalista ds. marketingu
agencjakuznia.pl

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę