Jak najkorzystniej tworzyć rolki na Instagramie?

Instagram Social media w e-commerce
Julia Rybska

Julia Rybska

Specjalistka ds. kreacji contentu, Social media managerka
setugo.pl

Temat rolek wałkowany jest już od dobrych kilkunastu miesięcy. Jaki jest ich algorytm, czy i dlaczego są w modzie i jaka jest szansa na wybicie się, dzięki ich wykorzystaniu. Jesteśmy nimi mocno zainteresowani i to bardzo dobrze widać w sieci. Jeśli zastanawiasz się, jak i kiedy zacząć, lepiej po prostu… zacznij je tworzyć! To właśnie regularność i bycie na czasie jest drogą do sukcesu i porządnego rozwinięcia swojego konta. Poznając kilka rad nauczysz się tworzyć reelsy szybko, ale też dokładnie i modnie — czyli najkorzystniej! Jeśli nie masz pomysłu na tematy, które w rolkach możesz poruszyć, na końcu artykułu czeka na Ciebie mała ściąga, z której możesz skorzystać w momencie kryzysu twórczego. ;)

Spis treści:

  1. Zaplanuj, co chcesz nagrać lub… nagrywaj wszystko!
  2. Zadbaj o odpowiednie warunki podczas nagrywania
  3. Spraw, by edycja zajęła Ci jak najmniej czasu i nie zapominaj o napisach!
  4. Dobierz trendującą muzkę i zyskaj popularność

Zaplanuj, co chcesz nagrać lub… nagrywaj wszystko!

Ten temat jest na tyle obszerny, że można podzielić go na dwie „szkoły” i najlepiej zdecydować o uczęszczaniu do obu na raz. Jeśli masz konkretny pomysł, jaki filmik chciałbyś przygotować i jakich materiałów będziesz do niego potrzebował, to stwórz krótki scenariusz, wybierz odpowiednie miejsce i bierz się za nagrywanie! Jeśli jednak nie lubisz lub po prostu tym razem nie zaplanowałeś swojej kolejnej rolki, dobrze jest nagrać kilka ujęć ze swojego zwykłego lub też niezwykłego dnia. Robisz poranną jogę, pyszne śniadanie lub wychodzisz na spacer z psem? Super! A może szykujesz małą wycieczkę do sąsiedniego miasta lub wybierasz się na kurs garncarstwa? To również świetnie! Możesz mieć pewność, że takie „zwykłe” ujęcia nieraz Ci się przydadzą i będziesz sam/a sobie dziękował/a, że masz nimi wypełniony osobny folder.

planowanie rolek instagramowych

Zadbaj o odpowiednie warunki podczas nagrywania

Niezależnie nie od tego, co po postanowisz nagrywać, koniecznie zadbaj o odpowiednie światło — najlepiej naturalne, a jeśli aktualnie nie jest to możliwe, skorzystaj ze sztucznego. Jest to kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości wideo.

Zapamiętaj

Nie zapomnij również o przetarciu obiektywu! Jest to częsty błąd, za który płaci się o wiele gorszą jakością obrazu.

Upewnij się, że nagranie będzie stabilne, a dźwięk czysty. Pamiętaj, że lepiej nagrać kilka krótszych fragmentów, niż jeden długi film. Krótkie fragmenty łatwiej jest później skleić, a także powtórzyć nieudane sceny. Zastosuj zasadę, która mówi o przedłużenia nagrania o 5 sekund od momentu, w którym normalnie skończył(a)byś nagrywać. Dzięki temu przy późniejszej edycji zyskasz czas na przejścia, nie ucinając nawet najmniejszego fragmentu filmu, który uważasz za atrakcyjny.

Spraw, by edycja zajęła Ci jak najmniej czasu i nie zapominaj o napisach!

Instagram coraz bardziej stara się ułatwić nam edycję rolek i ciągle wprowadza nowości, dzięki którym wiele wcześniej skomplikowanych cięć, można stworzyć za pomocą jednego kliknięcia. I właśnie do tego zachęcam!

Warto wiedzieć

Marnowanie czasu na używanie kilku aplikacji do stworzenia jednej rolki jest po prostu niepotrzebne, trzeba też pamiętać, że wielokrotna edycja jednego nagrania niszczy jego jakość.

Większość rolek może więc być sklejanych bezpośrednio na Instagramie. Tam również dodajemy muzykę i napisy. Tak, napisy. Musisz o nich pamiętać, inaczej nie przyciągniesz uwagi odbiorcy. Pierwszy napis powinien pojawić się już w pierwszej sekundzie wideo i sprawić, że oglądający zainteresuje się tematem, a dzięki temu zostanie na dłużej.

Jeśli zależy Ci na konkretnym efekcie, którego nie możesz stworzyć za pomocą Instagrama, oczywiście możesz użyć dowolnej aplikacji, która efekt ten umożliwi. Warto zapamiętać, że rolki należy dodawać często i to regularność jest ważniejsza niż efektywność każdej z kolei rolki. Przesada również nie jest dobra. Tym bardziej że aktualnie stawiamy na naturalność. To jest jeden z największych trendów 2023. Dlatego warto się zastanowić, czy rzeczywiście nasza rolka potrzebuje aż tylu sztucznych przejść i niesamowitych efektów, by zwrócić uwagę na siebie uwagę i zaprosić do obserwowania. Może wystarczy intrygujący napis i chęć przekazania ciekawych treści?

Dobierz trendującą muzkę i zyskaj popularność

Na koniec pamiętaj o trendującej muzyce! Nadal jest ona praktycznie niezbędna, by rolka się wybiła. Gdzie szukać trendów? Najlepiej być z nimi na czasie! Przeglądasz godzinę dziennie instagramowe reelsy? To wystarczy, by zapisać 2-3 dźwięki, które powtarzają się w przejrzanych filmikach. Może któryś z nich akurat zainspiruje Cię, do stworzenia idealnej rolki? Jeśli jednak nie masz czasu na samodzielne analizowanie trendów, możesz skorzystać z aplikacji takiej, jak np. ReelTrends lub dowolnej, która posiada statystyki popularności utworów na Instagramie. Dobrym pomysłem jest również obserwowanie na Instagramie osób, które na co dzień zajmują się obserwacją nowych trendów w social mediach.

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
18.10.2023

Instagram w erze sztucznej inteligencji — jak możemy wykorzystać AI przy tworzeniu treści?

Julia Rybska

Julia Rybska

Specjalistka ds. kreacji contentu, Social media managerka
setugo.pl

Artykuł
26.06.2023

Jakie są korzyści z wykorzystania Instagrama do budowania marki osobistej?

Julia Rybska

Julia Rybska

Specjalistka ds. kreacji contentu, Social media managerka
setugo.pl

Artykuł
31.05.2023

W grupie siła. Dlaczego warto obserwować własnych klientów na grupach w social mediach?

Mariola Barzyk-Libura

Mariola Barzyk-Libura

Business Unit Director, Product Owner
wszystko.pl

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę