Jak chronić swoją markę? Czym jest cykl życia domeny?

Marketing w e-commerce
Adrianna Szałańska

Adrianna Szałańska

Community Hero
cyberfolks.pl

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak z punktu widzenia Twojej marki ważna jest własna domena. Każda ma swój określony okres aktywności, a po jego upływie kończy się jej działanie. Taka sytuacja może przysporzyć Ci wielu kłopotów, dlatego warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest cykl życia domeny i jaki ma na nią wpływ. Czyli: jak chronić swoją markę?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest cykl życia domeny,
  • na czym dokładnie polega rejestracja adresu internetowego,
  • jakie są poszczególne etapy cyklu życia domeny,
  • kiedy można utracić adres internetowy i kiedy wygasa aktywność domeny,
  • jak wyglądają cykle życia różnych rodzajów domen,
  • w jaki sposób można chronić swoją markę.

Kiedy zaczyna się życie domeny?

Cykl życia domeny rozpoczyna się z chwilą jej rejestracji. Liczy się go od momentu sfinalizowania płatności w firmie hostingowej (zaksięgowania), a kończy, gdy domena przestaje być opłacana i wraca do puli wolnych adresów internetowych. Cykl życia domeny składa się kolejno z rejestracji, aktywności i wygaśnięcia.

Początek, czyli rejestracja domeny

Zacznijmy od samego początku, czyli od procesu powstawania domeny czyli jej rejestracji. Wystarczy, że w swojej firmie hostingowej wybierzesz wolną nazwę i zdecydujesz czy potrzebujesz domeny globalnej, krajowej, lokalnej czy funkcjonalnej, a następnie zarejestrujesz domenę.

Aktywność = cykl życia domeny

Aktywność domeny to nic innego, jak czas po jej zarejestrowaniu. Od zakończenia płatności jesteś już jej oficjalnym posiadaczem.

Wygaśnięcie domeny – jak uratować swoją stronę internetową?

Domena wygasa, gdy przestanie być opłacana. Na szczęście to trochę bardziej skomplikowane – adres nie trafia od razu do puli wolnych domen i nie utracisz go od razu. Najpierw domena trafia do tak zwanej kwarantanny. Po upływie kilku lub kilkunastu dni (w zależności od rodzaju domeny) się to zmieni. Status kwarantanny umożliwia przywrócenie domeny. Wystarczy odnowić adres internetowy i opłacić kolejny okres.

Cykl życia a rodzaje domen

Rejestrując domenę, masz okazję wybrać jedną z kilku opcji. Najpopularniejsza jest opcja globalna i krajowa. Domeny różnią się nie tylko końcówką, ale również długością cyklu życia. Jaki cykl życia mają poszczególne domeny?

Domena krajowa .pl

Opcja domeny krajowej jest obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem w Polsce. Adres internetowy ma końcówkę .pl. Ważność takiej domeny to dokładnie rok od momentu rejestracji (sfinalizowania płatności). Domenę krajową obowiązuje 30-dniowa kwarantanna, która następuje po wygaśnięciu domeny.

cykl życia domeny pl

Warto wiedzieć

Jeżeli nie odnowisz adresu podczas kwarantanny, trafi ona do puli wolnych domen. Każdy użytkownik będzie mógł ją zarejestrować i stracisz w ten sposób ważną część wizerunku swojej marki.

Domena globalna .com

Cykl życia domen z końcówką .com nieco różni się od pozostałych rodzajów. Zmiany dotyczą przede wszystkim kwarantanny. Nie dość, że jest ona zdecydowanie dłuższa, to jeszcze podzielona na trzy poszczególne etapy:

  • I etap: Grace period od 1 do 45 dnia – obowiązuje cena standardowa
  • II etap: Redemption period od 46 do 75 dnia – obowiązuje dopłata do ceny standardowej
  • III etap: Pending delete od 76 do 80 dnia – domena oczekuje na usunięcie.
cykl życia domeny com

Domena globalna .eu

Ważność domeny, jest taka sama, jak w przypadku adresu krajowego, czyli od momentu zapłaty przez rok. Jedyna różnica to fakt, że w tym przypadku nieznacznemu wydłużeniu ulega czas trwania kwarantanny – wynosi 40 dni.

cykl życia domeny eu

Zabezpiecz swoją markę – jak chronić domenę?

Na Twoją domenę czeka wiele innych zagrożeń! Dzisiaj opowiem Ci o dwóch z nich: typosquatting i cybersquatting. Warto, żebyś o nich wiedział i uchronił swoją markę przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Pierwsze zagrożenie to tak zwany typosquatting. Oszuści rejestrują domenę z niemal identycznym adresem, jak Twój, ale celowo popełniają błąd. W taki sposób internauta trafi na witrynę o nazwie na przykład „gogle” zamiast „google”. Skutecznie pogarsza to ruch na stronie. Często osoby posługujące się tą metodą sprzedają witryny właścicielom oryginalnej domeny.

Więcej o typosquattingu:

Druga metoda równie chętnie wykorzystywana przez oszustów to tak zwany cybersquatting. W tym przypadku fałszywe domeny są rejestrowane pod identyczną nazwą co właściwy adres, ale z inną końcówką. Internauci często się mylą i są wprowadzani w błąd, a cały ruch przekierowywany jest na fałszywą witrynę.

Jak uniknąć zagrożenia?

Niestety bardzo często zdarza się, że wskutek oszustw i wyłudzeń, chwieje się marka, na którą właściciele pracowali latami. To zatem normalne, żeby zadbać o bezpieczeństwo swojej domeny. Nie każdy jednak wie, jak to zrobić.

Dlatego jako pierwsi hosterzy w Polsce, opracowaliśmy wyszukiwarkę zagrożeń dla Twojej domeny. Wskazujemy łudząco podobne nazwy w Twojej końcówce domenowej, w podziale na zagrożenia fonetyczne, typograficzne i homograficzne. Korzystaj do woli! :)

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
18.12.2023

Jak niebanalnie prezentować produkty e-commerce w social mediach?

Maciej Sowa

Maciej Sowa

Specjalista ds. marketingu
agencjakuznia.pl

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę