Czy content marketing jest lekiem na nowe przepisy reklamowe w branży beauty?

Content marketing w e-commerce
Marcin Cichocki

Marcin Cichocki

CEO
agencjakuznia.pl

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące marketingu w branży beauty. Nowe regulacje wiążą ręce reklamodawcom i ograniczają możliwości przeprowadzania kampanii performance marketingowych czy bezpośredniego promowania usług i produktów w mediach społecznościowych. Z odsieczą przychodzi content marketing!

Spis treści:

 1. Nowe regulacje dotyczące reklamy w branży kosmetycznej
 2. To jak się reklamować w branży beauty, żeby nie zarobić kary?
 3. Content marketing jedyną słuszną i bezpieczną formą reklamy w branży beauty?
 4. Korzyści wynikające z przemyślanych działań content marketingowych w branży beauty

Nowe regulacje dotyczące reklamy w branży kosmetycznej

1 stycznia 2023 roku weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 roku o wyrobach medycznych. W ustawie określone są nowe zasady dotyczące reklamowania tzw. wyrobów medycznych. Zalicza się do nich między innymi:

 • implanty;
 • wypełniacze;
 • frezarki;
 • urządzenia do modelowania sylwetki oparte na laserach, falach radiowych i ultradźwiękach;
 • barwniki do makijażu permanentnego;
 • lampy.

Według art. 103. 2 niniejszej ustawy, kary za reklamę sprzeczną z nowymi zasadami mogą sięgać nawet 2 milionów złotych:

Kto prowadzi reklamę wyrobów w sposób sprzeczny z art. 7 rozporządzenia 2017/745, art. 7 rozporządzenia 2017/746 lub art. 54–60, podlega karze pieniężnej w wysokości do 2 000 000 zł.

To jak się reklamować w branży beauty, żeby nie zarobić kary?

Według art. 55. 2 przytaczanej ustawy:

Reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości nie może: […] 3) dotyczyć wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy.

Według powyższego zapisu nie można publicznie reklamować wyrobów i produktów oferowanych osobom, które nie mają wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby móc skorzystać z reklamowanej oferty.

Co więcej, wedle art. 58. 1 reklama nie może dotyczyć również usług z wykorzystaniem danego wyrobu:

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się również do: reklamy działalności gospodarczej lub zawodowej, w której wykorzystuje się wyrób do świadczenia usług – w zakresie, w jakim dotyczy ona usług świadczonych przy użyciu danego wyrobu, w tym usług wypożyczania, najmu lub użyczania wyrobów.

Content marketing jedyną słuszną i bezpieczną formą reklamy w branży beauty?

Content marketing w branży beauty opiera się na tworzeniu i publikowaniu głównie merytorycznych treści edukacyjnych i poradnikowych. Taki content zapewnia ogromne możliwości nie tylko skutecznego dotarcia do potencjalnych klientów, ale również umożliwia budowanie wizerunku profesjonalnej marki dbającej o klientów.

Wystarczy, aby zamiast bezpośrednich prób sprzedaży w mediach społecznościowych, zacząć informować, edukować i prowadzić dialog z potencjalnymi klientami. W ten sposób możliwe jest generowanie wartości, budowanie więzi i kreowanie lojalności wśród obserwujących profile marki.

W branży beauty doskonale sprawdzą się m.in.:

 • Artykuły blogowe i poradnikowe, które będą odpowiadać na najczęstsze pytania zadawane przez przyszłych klientów. Warto pamiętać, aby w artykułach jedynie pośrednio nawiązywać do tematyki produktów i usług w branży beauty.
 • Dokładne i merytoryczne opisy zabiegów wraz z objaśnieniem procedur.
 • Grafiki i infografiki, które podadzą istotne merytoryczne informacje w atrakcyjnej formie graficznej.
 • Artykuły eksperckie oparte na badaniach i opiniach specjalistów z branży.
 • Edukacyjne i poradnikowe posty w mediach społecznościowych sprowadzające się do skondensowanych treści tekstowych i graficznych.
 • Wideo i podcasty edukujące i informujące.

Warto skorzystać ze wsparcia agencji content marketingowej lub freelancera specjalisty, którzy pomogą stworzyć kompleksową strategię content marketingową dostosowaną do marki i jej docelowej grupy odbiorców.

Korzyści wynikające z przemyślanych działań content marketingowych w branży beauty

Edukacyjne treści budują zaufanie wśród odbiorców, pokazując, że marka zna się na swojej branży i jest w stanie doradzić w kwestiach związanych z pielęgnacją i zabiegami swoim potencjalnym klientkom. Content marketing pozwala również pozyskiwać organiczny ruch na stronie internetowej oraz profilach mediów społecznościowych, co przekłada się na zwiększenie zasięgów, a tym samym potencjalnych klientów.

Dobrej jakości content marketing może również skutecznie walczyć z fake newsami i powielanymi mitami w branży beauty, uświadamiając konsumentów w kwestiach związanych z produktami i usługami. W efekcie, odbiorcy będą bardziej świadomi i lepiej zrozumieją wartość oferty marki. Warto również podkreślić, że dzięki content marketingowi marka może skierować swoje działania do precyzyjnie wybranej grupy docelowej, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników sprzedażowych i silniejszych relacji z klientami.

Warto również wspomnieć, że content marketing jest elastyczną formą reklamy, umożliwiającą dostosowanie treści do zmieniających się potrzeb odbiorców oraz aktualnych trendów w branży beauty. To sprawia, że marka może na bieżąco reagować na zainteresowania swojej grupy docelowej i utrzymywać ich uwagę na dłużej. W rezultacie, content marketing stanowi długotrwałe i efektywne rozwiązanie promocyjne w świecie coraz bardziej restrykcyjnych regulacji reklamowych.

Zacznij przygodę z kozackim content marketingiem w mediach społecznościowych. Sprawdź, co możemy wykuć dla Twojej marki w Kuźni Treści!

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
11.09.2023

Samodzielne prowadzenie firmowego bloga – czy to dobra decyzja?

Maciej Tomczyk

Maciej Tomczyk

Marketer, Specjalista od contentu

Artykuł
03.07.2023

Firmowy blog − a na co komu to potrzebne?

Maciej Tomczyk

Maciej Tomczyk

Marketer, Specjalista od contentu

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę