Znajdź silny głos, zachwyć odbiorcę i nawiąż z nim dialog – 5 korzyści brandingu dla Twojej marki.

Branding w e-commerce
Paulina Czajkowska

Paulina Czajkowska

Szefowa komunikacji i contentu
estruktorzy.pl

Czym jest dla Ciebie branding? Jeżeli myślisz, że to logo, kolory, czy księga znaku, o której zapomina się po kilku miesiącach od wprowadzenia nowej identyfikacji, warto abyś odświeżył_a podejście. Współcześnie dobry branding odgrywa kluczową rolę biznesową – pozwala tworzyć i utrzymać silną pozycję na rynku.

Wywołuje dyskusje, budzi emocje i pozwala konsekwentnie przekazywać istotę Twojej firmy na wielu punktach styku, zarówno online, jak i offline. Pozostaje ponadczasowy i relewantny, przy równoczesnym zachowaniu swobody w kreatywnej ekspresji. Chcesz znaleźć silny głos swojej marki, zachwycić odbiorcę i nawiązać z nim dialog? Sprawdź 5 kluczowych korzyści płynących z brandingu osadzonego w strategii, które powinny przekonać Cię do przyjrzenia się bliżej temu tematowi.

Spis treści:

  1. Rozpoznawalność
  2. Wyróżnij się albo…
  3. Wiarygodność
  4. Zaangażowanie
  5. Realizacja strategii

Rozpoznawalność

Długotrwałe związki z odbiorcami są często wynikiem powtarzalności elementów wizualnych, języka oraz tone of voice, które są kojarzone z marką. Im bardziej konsekwentny jest przekaz, tym łatwiej będzie klientom zbudować trwałą relację z Twoją firmą. Dlatego też spójny i atrakcyjny branding zwiększa rozpoznawalność, a każdy punkt styku z odbiorcami, zarówno online jak i offline, buduje pożądaną więź emocjonalną i wzmacnia pozycję w ich świadomości.

Przykładem firmy, która wykorzystała tę strategię i odniosła ogromny sukces, jest Glossier. Ta marka kosmetyków zyskała ogromną popularność dzięki konsekwentnemu budowaniu swojego wizerunku, który ściśle odpowiadał wartościom i potrzebom jej klientek. Glossier skupiło się na tworzeniu spójnej estetyki swoich produktów, opakowań i komunikacji z klientkami. Marka wyróżniła się minimalistycznym, współczesnym designem, który przyciągnął uwagę millenialsów zainteresowanych naturalnymi, innowacyjnymi kosmetykami wysokiej jakości. Postawiła na komunikację opartą na wartościach i potrzebach swoich klientów oraz skupiła się na idei naturalnego piękna. Budziła też ekscytację w każdym punkcie styku z marką: różowy kolor w odcieniu millenial pink stał się jej znakiem rozpoznawczym, bąbelkowe opakowania były wykorzystywane jako kosmetyczki, a ich sklepy stacjonarne wzniosły doświadczenia retailowe na zupełnie inny, nieznany poziom. Wyróżnikiem Glossier była również personalizacja i zaangażowanie odbiorców w proces tworzenia nowych produktów. Aktywnie słuchali opinii, organizując ankiety i dyskusje: dzięki temu, wprowadzali na rynek produkty, które odpowiadały na rzeczywiste potrzeby ich klientów. Dzięki temu Glossier udało się zbudować silną więź emocjonalną ze swoją społecznością, równocześnie stając się coraz bardziej rozpoznawalną marką i utrwalając swoją pozycję na rynku.

glossier zdjecie

Wyróżnij się albo…

Branding pozwala Twojej marce wyróżnić się na tle konkurencji, zapadając w pamięć na dłużej. W dobie zaciętej rywalizacji o uwagę klienta, marki muszą być odważne, przełamywać stare zasady i zaskakiwać odbiorców. Niezależnie od branży, w której funkcjonuje Twój e-commerce, nie bój się odbiegać od utartych ścieżek i rzucać wyzwanie temu, co było wcześniej. Jeśli nie zostaniesz zauważony, nic nie sprzedasz.

Przykładem marki, która wyróżniła się na pozornie pospolitym rynku wód mineralnych swoim niekonwencjonalnym podejściem do brandingu, może być Liquid Death Mountain Water. Inspirując się estetyką i klimatem związanym z kulturą heavy metalu, marka ta przyciąga uwagę i zaskakuje klientów odważnym designem opakowań (w tym przypadku puszek) oraz prowokacyjną komunikacją, zrywając z tradycyjnym, stonowanym, “błękitnym” wizerunkiem konkurencyjnych marek.

Liquid Death Water

Wiarygodność

Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku z brandingiem Twojej marki, warto, abyś odpowiedział_a sobie na pytanie: czy to, jak komunikuje się wizualnie moja firma budzi zaufanie wśród odbiorców?

W dzisiejszym świecie brak profesjonalnego brandingu może budzić niepokój wśród klientów. Język wizualny Twojej marki przekazuje jej wartości i pokazuje, że jest wiarygodna, określa też poziom jakości usług czy produktów oraz pozycjonuje ją w odpowiedniej przestrzeni rynkowej. Konsekwentny, spójny contentowo przekaz, zarówno pod względem wizualnym jak i tekstowym, sprawia, że marka jest postrzegana jako godna zaufania.

The Ordinary, marka kosmetyków należąca do kanadyjskiej firmy DECIEM, stanowi doskonały przykład brandingu, który budzi zaufanie i sugeruje wysoki poziom oferowanych produktów. Ich logo to minimalistyczne, czarne napisy na białym tle, przedstawiające nazwę marki i nazwy produktów w prostych, czytelnych czcionkach bezszeryfowych. Ich język wizualny opiera się na prostocie, przejrzystości i nacisku na składniki. Opakowania produktów są proste, czyste, z białymi etykietami i mlecznymi, przezroczystymi butelkami, które pozwalają klientom zobaczyć zawartość. Spójny i konsekwentny język wizualny The Ordinary odzwierciedla filozofię marki, komunikując jej wartości i uczciwość wobec konsumentów, co pozwala budować wiarygodność wśród osób poszukujących skutecznych, opartych na nauce rozwiązań kosmetycznych.

the ordinary

Zaangażowanie

Zdjęcie produktu na półce u influencera, wizyta w sklepie internetowym, czy przejrzenie postu na Instagramie to jedne z wielu punktów interakcji odbiorcy z brandem. Czy zastanawiałeś_aś się czasem, co odbiorcy myślą teraz o Twojej marce? Jakie uczucia im towarzyszą? Branding to często pierwszy punkt styku z potencjalnym klientem i musi angażować. Musi poruszać i pobudzać wyobraźnię – zwłaszcza, że masz tylko jedną szansę, aby zrobić świetne pierwsze wrażenie. I bez względu na to, czy masz zmysł estetyczny czy nie: ludzie będą oceniać Twoją markę patrząc na Twój sklep online lub komunikację w social mediach. Dlatego warto stworzyć branding, który pozwoli uzyskać mityczny “efekt wow” ;)

Dodatkowo, dobry branding buduje zaangażowanie nie tylko wśród klientów, ale także pracowników Twojej firmy. Wszyscy chcą przynależeć do czegoś większego i wyznawać spójne, autentyczne idee. Angażujący branding może pomóc w przyciągnięciu talentów oraz zwiększyć lojalność i motywację pracowników, którzy będą dumni z pracy dla marki reprezentującej wartości, z którymi się identyfikują.

Firma Patagonia to świetny przykład marki, której branding wpływa na zaangażowanie zarówno klientów jak i pracowników. Język wizualny marki nawiązuje do przyrody i w pełni oddaje ekologiczne wartości wyznawane przez Patagonię. Wyraźne przekazywanie misji marki i jej zaangażowania w działania na rzecz środowiska oraz społeczności lokalnych sprawia, że zarówno klienci, jak i pracownicy czują się częścią większego celu i chcą przyczynić się do realizacji tej wizji.

patagonia

Realizacja strategii

Świadomy branding, który ugruntowany jest w strategii, nie tylko pozwala na racjonalne kształtowanie marki, ale przede wszystkim sprawia, że idee firmy są wyjątkowe i ponadczasowe. Dobrze przemyślane działania brandingowe opierają się ulotnym trendom, skupiają się na wartościach marki, wzmacniają jej pozytywny wizerunek i wspierają osiąganie kluczowych celów biznesowych. Zwracający uwagę i budzący emocje branding przekłada się na sprzedaż, dzięki czemu może zwiększać udział Twojej marki w rynku i poprawiać wyniki finansowe. To daje brandowi solidne fundamenty do dalszego wzrostu.

Ciekawym przykładem osadzenia rebrandingu w nowej strategii firmy jest Morphy Richards. Udział w rynku tego brytyjskiego producenta małego AGD zaczął spadać, dlatego podjęto decyzję o zredefiniowaniu całej idei marki. Zagłębiając się w ich historię znaleziono insight, a kreatywną ideę oparto o hasło “Happiness Engineered”, które jest dosłownym przetłumaczeniem strategicznego myślenia o tym, czym są produkty Morphy Richards. To słowna reprezentacja balansu między emocjami i funkcją oraz zachęta do korzystania z produktów, które są zaprojektowane w taki sposób, by życie w domu było łatwiejsze i szczęśliwsze. Nowy branding Morphy Richards można opisać trzema charakterystykami: ponadczasowy charakter, przemyślana prostota i trwałość. Dodatkowo opracowano świeże, charakterystyczne, ilustracje: wszystko to w perfekcyjny sposób łączy się z cechami produktów i ​​składa się na nową obietnicę marki.

morphy richards

Nowoczesny, świeży branding powinien pozwalać Twojej marce na nieskrępowaną kreatywność. Zwłaszcza, że pod wpływem social mediów zmieniają się formy i zasady tworzenia brandingu, a społeczności marek oczekują nowego rodzaju contentu, który prowadzi do dialogu pomiędzy marką a odbiorcą. Dlatego świeże podejście do brandingu opiera się na tworzeniu elastycznych ram wizualnych, które z jednej strony można łatwo zmieniać i skalować, a które równocześnie pomieszczą wszystkie historie, jakie marka chce przekazać swoim klientom. Inwestycja w odpowiedni branding to element efektywnego zarządzania wizerunkiem marki i klucz do sukcesu w coraz bardziej konkurencyjnym świecie biznesu.

Reklama

Przeczytaj również:

Artykuł
05.07.2023

Reputacja marki w e-commerce: dlaczego monitoring opinii klientów jest kluczowy?

Robert Walkowski

Robert Walkowski

Digital Marketing Specialist
brandly360.com

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę