Drogi, skomplikowany, bezużyteczny. Choć podpis elektroniczny jest współcześnie biznesową codziennością na całym świecie, wielu Polaków wciąż podchodzi do niego sceptycznie. Niewiedza podsycana jest niesprawdzonymi faktami i straszakami orędowników archaicznych, nieefektywnych rozwiązań. A wystarczy tak niewiele, aby usprawnić działanie firmy i wprowadzić znaczne oszczędności.
Podpis elektroniczny stanowi standardowe już rozwiązanie, wykorzystywane każdego dnia przez przedsiębiorców na całym świecie. Internet znacznie przybliża do siebie partnerów
i kontrahentów, a podpis elektroniczny pozwala finalizować ważne zadania i przedsięwzięcia bez wychodzenia z biura.
Ekonomiczny podpis elektroniczny?
Zacznijmy od kwestii niedopowiedzianych i informacji błędnie interpretowanych. Podpis elektroniczny, kojarzony jest na ogół w najlepszym przypadku z niedostępnym zwykłemu Kowalskiemu światem biznesu lub co gorsze – z wynalazkiem z piekła rodem – drogim, niepraktycznym i nie wiadomo do czego służącym. Jest to oczywiście nieprawda.
Odcięcie się od nowinek technicznych, powodowane brakiem wiedzy i ślepym powtarzaniem niesprawdzonych faktów, odsuwa przedsiębiorcę od możliwości zaoszczędzenia dużych sum małym nakładem.
Co ciekawe, sceptycy niezainteresowani tematem podpisu elektronicznego bardzo często śledzą nowinki rynku RTV, AGD oraz komputerowego. Dlaczego, skoro doceniają oni wynalazek 3D na małym ekranie, nie interesują się równie funkcjonalnym rozwiązaniem dla ich biznesu?
Podpis elektroniczny stanowi wirtualną wersję tradycyjnej sygnatury, składanej na papierowych dokumentach. Posiada on taką samą moc prawną, weryfikując tożsamość, potwierdzając zapiski umowy i finalizując negocjacje handlowe. Wprowadzenie do swojej działalności podpisu elektronicznego przekłada się na uzyskanie realnych oszczędności.
Oczywiście, certyfikowany podpis nie jest narzędziem wykorzystywanym stricte do zarabiania. Jego moc kryje się w oszczędności czasu i pracy przedsiębiorcy. Obecnie, jest on wykorzystywany nie tylko przy okazji współpracy z kontrahentami, z którymi nie musimy spotykać się osobiście, choć i to wpływa dodatnio na ergonomię pracy.
„Wyobraź sobie, że Twój partner biznesowy ma siedzibę w Nowym Jorku. Ty w Polsce. Chcecie podpisać umowę. Pocztowa wymiana korespondencji trwałaby tygodniami. Jednak wystarczy użyć podpisu elektronicznego, żeby całą sprawę załatwić w dosłownie kilka minut!
Ułatwiających życie zastosowań jest o wiele więcej. Podpisem elektronicznym możesz sygnować wszystkie dokumenty firmowe przesyłane Internetem, np.: umowy, faktury czy oferty handlowe. Nie musisz martwić się przy tym o poufność danych” – zapewnia Tomasz Litarowicz, Dyrektor Obszaru Biznesowego Podpis Elektroniczny w Unizeto Technologies SA.
Podpis elektroniczny za darmo
Składanie elektronicznego podpisu możliwe jest także w wersji darmowej. Oczywiście, usługa posiada pewne ograniczenia w porównaniu do wersji komercyjnej. Firma Unizeto udostępnia narzędzie umożliwiające darmowe podpisywanie dokumentów do 2Mb, zapisanych w formacie PDF.
Złożone podpisy elektroniczne są zgodne ze standardem PAdES, a więc sygnatura widoczna jest po otwarciu dokumentu w standardowym oprogramowaniu do odczytu plików .pdf (np. Adobe Reader).
E-urząd zaprasza
Ubezpieczenie społeczne, wydatki urzędowe, podatkowe czy inne daniny na rzecz państwa, stanowią osobny temat rzekę w kontekście ponoszonych przez przedsiębiorcę wydatków. Koszty z nimi związane uzależnione są od wielu czynników i nie sposób przedstawić w skrócie ogólnego planu oszczędnościowego. Warto jednak i w tym obrębie zbijać ponoszony nakład pieniężny, posiłkując się innowacyjnymi technologiami.
Korzystając z bezpiecznego podpisu elektronicznego przedsiębiorca może przesyłać do urzędów oficjalne deklaracje, wnioski i podania.
Już dziś załatwimy wirtualnie m.in. kwestie becikowego, możemy zgłosić wniosek o wymianę dowody rejestracyjnego, odwołamy się od mandatu, zawiesimy działalność czy uzyskamy koncesję na sprzedaż alkoholu. Czas to pieniądz, a stanie w kolejce jeszcze nikomu zysków nie przyniosło.
„Podpis elektroniczny to bezpieczne i wygodne narzędzie ułatwiające pracę działu księgowości. Dzięki niemu możesz przekazywać dokumenty drogą elektroniczną do ZUS-u, Urzędu Skarbowego, Krajowego Rejestru Sądowego czy GIODO – bez wychodzenia z biura. Odpada ręczne wypełnianie i podpisywanie dokumentów, pieczętowanie, kopertowanie i wysyłka. Dokumenty przekazywane są natychmiast i w sposób bezpieczny, a Ty automatycznie otrzymujesz urzędowe poświadczenie ich odbioru. To szczególnie ważne, gdy musisz co miesiąc wysyłać duże ilości dokumentów” – mówi Mariusz Janczak, Koordynator Marketingu Produktowego w Obszarze Biznesowym Podpis w Unizeto Technologies SA.
Źródło: Unizeto Technologies SA