„Nietypowa” klauzula niedozwolona, czyli sprawdź i popraw regulamin swojego e-sklepu (po raz kolejny)

Ekomercyjnie

eKomercyjnie.pl

uokik-logoPomimo tego, że w ostatnim czasie temat klauzul abuzywnych w sklepach internetowych oraz na Allegro trochę przygasł (patrz zestawienie klauzul niedozwolonych za wrzesień), trzeba ciągle być czujnym i śledzić rejestr Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co powtarzamy niemal na każdym kroku. Naszą i Waszą uwagę zwrócił wpis do rejestru UOKiK z 25 października bieżącego roku, który może dotknąć wielu osób prowadzących e-handel.

Wpis do rejestru dodano 25 października i można go znaleźć tutaj. Wyrok sąd wydał 1 lipca br., a za niedozwolone uznano następujące postanowienie:

„Klient dokonujący zakupu wyraża zgodę na przekazanie swojego adresu e-mail do [nazwa podmiotu] z siedzibą we [miasto] oraz przetwarzanie przez sklep oraz [nazwa podmiotu] swoich danych osobowych w celu wypełnienia ankiety z opinią o dokonanej transakcji w sklepie zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 r.”

Powyższy zapis dotyczy zbierania opinii po zakupie od klientów e-sklepu, którym zajmuje się zewnętrzny serwis internetowych.

Dlaczego zapis uznano za niedozwolony?

W skrócie, UOKiK stoi tutaj na straży praw konsumentów i to na właścicielu sklepu internetowego spoczywa obowiązek otrzymania zgody na przetwarzanie danych konsumenta w konkretnym celu. Konsument musi świadomie wyrazić na to zgodę, musi też znać zakres i cel przetwarzania swoich danych oraz mieć prawo do ich usunięcia.

Jakie rozwiązanie problemu „nietypowej klauzuli niedozwolonej” rekomendujemy sklepom internetowym?

Sugerujemy następujące rozwiązanie:

  1. Podpisanie umowy powierzenia/przetwarzania danych osobowych z podmiotem, który świadczy usługę zbierania ankiet posprzedażowych.
  2. Uzupełnienie ścieżki zakupowej o odpowiedni check-box z zapisem w tej sprawie.

Takie działanie rekomendujemy od samego początku istnienia naszego wzoru regulaminu sklepu internetowego, czyli od roku. Jeżeli od początku stosujesz się do takiej formy to możesz spać spokojnie :)

Podczas składania zamówienia, konsument powinien mieć możliwość zaznaczenia specjalnego check-boxa, w którym akceptuje przekazanie swoich danych do firmy trzeciej w celu przeprowadzenia ankiety.

Przykładowa treść takiego zapisu wygląda następująco:

Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji zamówienia,a także przekazanie mojego adresu e-mail do [nazwa podmiotu] z siedzibą w [miasto] oraz na przetwarzanie przez Sprzedającego oraz [nazwa podmiotu] moich danych osobowych w celu wypełnienia ankiety oceny procesu składania zamówienia, ankiety oceny realizacji zamówienia oraz ankiety oceny produktu (zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997).

Powyższa zgoda powinna być opcjonalna, niezależna od zatwierdzenia samego regulaminu sklepu (zaakceptowania warunków zakupu).

Sprawdź proszę regulamin swojego sklepu internetowego jak najszybciej i jeżeli posiadasz taki lub bardzo podobny zapis, to przygotuj odpowiednią zmianę. W przeciwnym wypadku grozi Ci proces i kara za posiadanie klauzuli niedozwolonej.

 

Masz już dość sprawdzania klauzul niedozwolonych?

  • Chcesz mieć bezpieczny i sprawdzony przez prawników regulamin w swoim sklepie internetowym?
  • Nie chcesz być pozwany do UOKiK za klauzule niedozwolone?
  • Nie stać Cię na usługę prawnika za 2 tysiące złotych?

Jeśli cztery razy odpowiadasz „tak”, to eKomercyjnie.pl przygotowało dla Ciebie
Wzór regulaminu sklepu internetowego »

 

Reklama

Pozycjonowanie stron internetowych

Przeczytaj również:

Artykuł
15.01.2024

8 funkcji, których nie może zabraknąć w Twoim e-Commerce B2B

Joanna Śliwa

Joanna Śliwa

Content Marketing Specialist
satisfly.co

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę