Kasa fiskalna w sklepie internetowym – kiedy jest konieczna? Zmiany od 2013 roku

Ekomercyjnie

eKomercyjnie.pl

Od 1 stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące konieczności stosowania kas fiskalnych. Dla przedsiębiorców dokonujących transakcji z osobami prywatnymi istotne jest zmniejszenie limitu obrotu, który uprawnia do zwolnienia z obowiązku instalacji kasy. Ważne jest także wprowadzenie proporcjonalnego sposobu obliczania kwoty limitu dla nowych firm.

Kasy fiskalne będą powszechniejsze

Nowe kryteria wprowadzane są przez Rozporządzenie ministra finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Nie zmienia się ogólna zasada mówiąca, że zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz nie przekraczają limitów określonych w rozporządzeniu. Ponadto, rozporządzenie wymienia branże dla których stosowanie kasy jest obligatoryjne oraz te, które są z tego obowiązku odgórnie zwolnione. W takich przypadkach nie mają znaczenia limity oraz to, czy odbiorcami są firmy, czy osoby prywatne.

Dla dużej grupy przedsiębiorców, o konieczności stosowania kasy fiskalnej decydują limity obrotu. Dotychczasowe przepisy przewidywały zwolnienie z konieczności instalacji kasy fiskalnej dla sprzedawców nieprzekraczających rocznego limitu obrotu w wysokości 40 000 zł (dla firm kontynuujących działalność) lub 20 000 zł (dla nowych przedsiębiorców – bez względu na długość prowadzenia działalności w pierwszym roku). Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzona zostaje nowa wysokość limitu obrotu dla firm kontynuujących działalność, a sposób ustalania limitu dla nowych firm staje się bardziej restrykcyjny.

Nowe zasady przewidują tylko jedną kwotę limitu zwalniającego z konieczności instalacji kasy fiskalnej, która wynosi 20 000 zł. Odnosi się ona do:

 • przedsiębiorców którzy prowadzą działalność kolejny rok,
 • przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność w roku 2012 i kontynuują ją w 2013 r. lub rozpoczynają działalność po 31 grudnia 2012 r. (wówczas limit wyliczany jest proporcjonalnie do czasu trwania działalności).

Innymi słowy, osoby, które zaczynają działalność gospodarczą muszą obliczać limit 20 000 zł zwalniający z kasy fiskalnej proporcjonalnie do czasu trwania działalności. Wcześniej limit ten nie miał związku z czasem funkcjonowania firmy.

Ponadto, firmy, które w 2012 r. osiągnęły obrót powyżej 20 000 zł ale poniżej 40 000 zł, będą musiały zainstalować kasy fiskalne, mimo że na starych zasadach nie musiałyby tego robić. W takim przypadku, należy rozpocząć ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej od 1 marca 2013 r. Natomiast przekroczenie limitu obrotu już po 1 stycznia 2013 roku zobowiązuje przedsiębiorcę do rozpoczęcia stosowania kasy fiskalnej najpóźniej do dwóch miesięcy po miesiącu, w którym limit został przekroczony.

Inne zasady dotyczące konieczności stosowania kas fiskalnych

Warto pamiętać, że istnieją takie branże, które nakazują instalację kasy fiskalnej niezależnie od tego na rzecz kogo prowadzona jest sprzedaż (osoby prywatne, firmy) oraz jaka wysokość obrotu została osiągnięta. Chodzi o sprzedaż takich towarów, jak:

 • gaz płynny, paliwa, dodatki do paliw;
 • części i akcesoria do silników, pojazdów mechanicznych, przyczep, naczep, (z wyłączeniem części do motocykli);
 • silniki spalinowe, nadwozia do samochodów, przyczepy, naczepy i kontenery;
 • sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny;
 • sprzęt fotograficzny (z wyłączeniem części i akcesoriów);
 • wyroby z metali szlachetnych oraz zawierające te metale;
 • płyt CD, DVD, kart pamięci i inne nośniki z zapisanymi danymi lub zawierające oprogramowanie komputerowe;
 • wyroby tytoniowe i alkoholowe.

Firmy handlujące powyższymi towarami muszą instalować kasy fiskalne niezależnie od tego w jaki sposób dostarczają zakupy nabywcom.

Kasy fiskalne przy sprzedaży przez Internet

Nowe rozporządzenie nie zmienia sytuacji firm prowadzących sprzedaż za pośrednictwem Internetu, pod warunkiem, że jest to sprzedaż wysyłkowa. Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej obowiązuje bez względu na limit sprzedaży. Sprzedawcy muszą jednak spełnić dwa warunki:

 • zapłata za towar została dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u na rachunek bankowy przedsiębiorcy,
 • prowadzona jest ewidencja, która pozwala jednoznacznie zidentyfikować nabywców konkretnych towarów.

Zwolnienie to dotyczy tylko sprzedaży wysyłkowej. Jeśli firma oprócz formy wysyłkowej, dostarcza klientom towar także w inny sposób, to musi zwracać uwagę na obowiązujące limity.

Autorem powyższego materiału jest Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt – firmy oferującej księgowość z dostępem do dokumentów i finansów w aplikacji online, darmowym kurierem i profesjonalną obsługą księgową.

Reklama

Pozycjonowanie stron internetowych

Przeczytaj również:

Artykuł
15.01.2024

8 funkcji, których nie może zabraknąć w Twoim e-Commerce B2B

Joanna Śliwa

Joanna Śliwa

Content Marketing Specialist
satisfly.co

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę