Jak wygląda polski rynek podręczników i artykułów szkolnych? [infografika Ceneo]

Ekomercyjnie

Informacja prasowa

Wydatki na wyprawkę szkolną to duże obciążenie dla budżetów domowych, na same podręczniki musimy wydać średnio ponad 350zł dla jednego dziecka. Do wydatków związanych z początkiem roku szkolnego należy dodać także koszty przyborów szkolnych oraz wszelkich dodatkowych zajęć pozaszkolnych, w których będzie uczestniczyło dziecko. W sierpniu 2012 Ceneo.pl przeprowadziło ankietę, w której prezentuje średnie wydatki Polaków na wyprawkę szkolną. A to wszystko w atmosferze początku cyfryzacji polskiej szkoły.

E-podręczniki mają być gotowe dopiero we wrześniu 2014 roku. Nie udało się na przykład wyłonić twórców e-podręcznika do nauk przyrodniczych i humanistycznych. To właśnie drukowane podręczniki stanowią zdecydowanie największy koszt szkolnej wyprawki. Przed pierwszym dzwonkiem warto rozejrzeć się za wyprawką szkolną. Lepiej zrobić to już teraz aby we wrześniu uniknąć niepotrzebnego biegania po księgarniach i supermarketach. W zależności głównie od wieku dziecka, klasy a nawet szkoły, pełny komplet podręczników może kosztować nawet około 400zł.

Ile kosztuje wyprawka?

Wyprawka dla pierwszoklasisty jest jedną z najdroższych. Maluchowi trzeba kupić wszystko od podstaw, czyli tornister, podręczniki, a także piórnik z wyposażeniem oraz zeszyty. Pierwsza klasa wymaga od początkującego ucznia pełnego plecaka, w większości przypadków wszystkich nowych podręczników. Na kolejnych etapach edukacji podręczniki są jednak coraz droższe. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Ceneo.pl, wśród 1150 badanych aż prawie 33% z nich wydało w zeszłym roku ponad 500zł na podręczniki, a lekko ponad 32% zapłaciło za nie w przedziale od 300 – 500zł.

To co szczególnie interesujące w wynikach badania Ceneo.pl to fakt, że znaczna większość ankietowanych planuje w tym roku wydać na podręczniki sumę porównywalną lub wyższą w stosunku do roku poprzedniego i to nawet o ok. 100zł.

Ponad 1500 zapytanych przez Ceneo.pl o miejsce zakupu podręczników najczęściej wskazało tradycyjne księgarnie. Zakupów właśnie tam dokonuje prawie 40% ankietowanych. Niemal 30% zapytanych wybiera zakup podręczników w sieci. Istnieje też spora grupa kupujących używane podręczniki w antykwariatach (ponad 9%).

Naprzeciw potrzebom tej grupy rodziców wychodzą antykwariaty i bazary z książkami lub sklepy internetowe specjalizujące się w handlu używanymi podręcznikami. Dodatkowo księgarnie internetowe także wspierają ich w stosunkowo tanich zakupach książek. Dzięki serwisom takim jak Ceneo.pl, możemy porównać ceny podręczników w sklepach internetowych i tym samym zaoszczędzić. Pozwalają wybrać najtańszą ofertę książek i w miarę możliwości odebrać zamówienie w wybranym przez nas miejscu, nie pokrywając kosztu wysyłki.

Wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły. Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne, jak chociażby długopisy, flamastry, a nawet plastelina, czy farby. Jak wskazują wyniki badania Ceneo.pl rodzice na artykuły szkolne wydali w zeszłym roku od 100 do 200zł (ok. 40% ankietowanych), a 24% zapłaciło za te produkty powyżej 300zł. Koszt ten jest szczególnie widoczny przy zakupach dla uczniów szkół podstawowych – aż 46% rodziców uczniów podstawówek zapłaciła za artykuły szkolne ok. 200zł w 2011 roku.

Zapytani w ankiecie, ile planują wydać na nie w tym roku, wyraźnie zaznaczyli, że chcą zapłacić za nie mniej w stosunku do ubiegłego roku o kwotę około 100zł na jednej wyprawce. Ankietowani zaznaczyli również, że najczęściej po artykuły tego typu wybierają się do supermarketów – 53% zapytanych. Na drugim miejscu wskazali sklepy papiernicze – 31% ankietowanych. W sieci natomiast prawie 7% decyduje się na zakup przyborów szkolnych.Co, gdzie i za ile?

Największym wydatkiem dla rodziców wśród artykułów szkolnych jest piórnik z wyposażeniem oraz plecak. Według danych zebranych przez Ceneo.pl ceny piórników wahają się od 5 do aż 140 złotych. Ceny plecaków oscylują pomiędzy 25, a nawet 900 zł. Najtańsze są te, o małych rozmiarach, bez usztywnienia, a najwięcej zapłacimy za wersję plecaka z opcją na kółkach, dodatkowym piórnikiem lub znanego producenta, typu Samsonite lub Scout. Co może okazać się zaskoczeniem, zarówno na zakupie piórnika z wyposażeniem lub plecaka możemy zaoszczędzić.

Przyglądając się bliżej zestawieniom najpopularniejszych plecaków oraz piórników z uwzględnieniem ich cen na Ceneo.pl w 2011 i 2012 roku, wyraźne jest zróżnicowanie cen oraz faworytów w poszczególnych kategoriach. W 2011 najbardziej popularne były plecaki w cenie 60-90 zł, a piórniki od 25 – 40 zł. W 2012 roku (w okresie od czerwca do sierpnia) wśród najpopularniejszych piórników najtańszy był w cenie 6zł, a plecak za 39zł.

W sieci taniej

Z pozoru wydawać się może, że zakup podręczników w sklepie internetowym wyniesie więcej lub tyle samo, co w księgarni tradycyjnej – pomimo często niższych cen podręczników, należy przecież doliczyć koszty wysyłki, czasami nawet do 30 zł. Jednak wielu księgarniom w Internecie opłaca się oferować bardzo korzystne promocje cenowe na podręczniki, które zdecydowanie mogą zniwelować koszty wysyłki. „Jak wynika z obserwacji naszego serwisu podręczniki szkolne kupowane za pośrednictwem Internetu mogą być nawet o 25-30 proc. tańsze niż w księgarniach tradycyjnych” – mówi Joanna Bilińska z Ceneo.pl. „Na jednym egzemplarzu książki zakupionym w antykwariacie można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych. W Internecie szkolne książki są sprzedawane jeszcze taniej, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych” – dodaje J.Bilińska. Na Ceneo.pl od sierpnia 2012 dostępna jest nowa usługa – Cenometr, dzięki któremu rodzice mogą tworzyć zestawy wyprawek szkolnych i porównywać ich ceny w różnych sklepach internetowych.

Kiedy po wyprawkę?

Znaczna większość Polaków czeka z ostatecznym zakupem szkolnej wyprawki dla dzieci „na ostatnią chwilę”. Zazwyczaj dokonuje go pod koniec sierpnia, a nawet już na początku września. Zdecydowanie po wakacjach lub wręcz już po rozpoczęciu roku szkolnego rodzice decydują się na ten wydatek. Czasami chcą jeszcze upewnić się czy szukają odpowiednich podręczników, jak i skonsultować ceny zakupionych książek z innymi rodzicami. Jak wynika z ankiety Ceneo.pl prawie 73% badanych wskazała jednak okres wakacji jako ten kiedy wolą zakupić wyprawkę szkolną dla dzieci, 17,82% z nich wybrała ostatnie dni tuż przed początkiem roku szkolnego. Jeśli nie chcemy spotkać w markecie czy księgarni tłumu nam podobnych oraz stać w kilometrowych kolejkach do kas, warto zdecydować się na zakupy przez Internet.

Źródło: Pressroom.ceneo.pl

Reklama

Pozycjonowanie stron internetowych

Przeczytaj również:

Artykuł
15.01.2024

8 funkcji, których nie może zabraknąć w Twoim e-Commerce B2B

Joanna Śliwa

Joanna Śliwa

Content Marketing Specialist
satisfly.co

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę