NFI Empik Media & Fashion S.A. przejmuje księgarnię Gandalf.com.pl za 12 mln PLN!

Krzysztof Bartnik

Krzysztof Bartnik

CEO
imker.pl

Skoro nie Merlin, to Gandalf! Przed chwilą dotarła do mnie następująca informacja prasowa:

W dniu 1 sierpnia 2011 r., weszła w życie umowa inwestycyjna pomiędzy NFI Empik Media & Fashion S.A. (EMF) a akcjonariuszami Gandalf Sp. z o.o. (Gandalf, operatora popularnej księgarni Gandalf.com.pl). Na mocy umowy inwestycyjnej, od dotychczasowych akcjonariuszy Gandalf, EMF nabywa pakiet kontrolny 70% udziałów spółki, za łączną kwotę 12 mln złotych. Ponadto, umowa inwestycyjna zawarta pomiędzy Stronami – przewiduje kontynuację zarządzania spółką przez twórców Gandalf – Anettę Wilczyńską i Pawła Goszczyńskiego.

Dodatkowo, w ramach podpisanej umowy inwestycyjnej, EMF zagwarantował sobie prawo odkupienia, a mniejszościowemu udziałowcowi prawo zbycia, pozostałych udziałów Gandalf w ramach opcji PUT/CALL, począwszy od 2015 r.

Gandalf Sp. z o.o. będzie operacyjnie funkcjonować w ramach E-commerce Services Sp. z o.o., wchodzącej w skład Grupy Empik (poza Gandalf – w portfolio ECS – znajdują się witryny internetowe empik.com i smyk.com).

O księgarni Gandalf.com.pl

Gandalf Sp. z o.o. jest jedną z najbardziej uznanych księgarni internetowych w Polsce, jak również zdecydowanym liderem w dystrybucji podręczników szkolnych w Internecie, z ofertą ponad 180 tys. produktów i rocznymi obrotami na poziomie 21 mln złotych (2010 rok).

„Dzięki nabyciu księgarni Gandalf, której istotną część działalności stanowi dystrybucja podręczników – EMF/Empik zbuduje swoją pozycję na tym rynku. Dotychczas udział podręczników w sprzedaży Empiku był minimalny. Warto podkreślić, że rynek podręczników w Polsce ma wartość 1 mld złotych1 i w ostatnich latach rósł systematycznie, zarówno ze względu na liczbę wydawanych tytułów, wielkość nakładów, jak również przychody ze sprzedaży. Dlatego zdecydowanie chcemy w nim partycypować. EMF ma know-how oraz potencjał inwestycyjny i sprzedażowy, które pozwolą w krótkim czasie zwiększyć obroty Gandalfa oraz jego udział w rynku” – Maciej Szymański, Prezes Grupy Empik Media & Fashion.

Akwizycja księgarni internetowej Gandalf pozwoli na realizację istotnych synergii:

 • Zbudowanie pozycji rynkowej EMF/Empik w kategorii podręczników.
 • Wykorzystanie potencjału sprzedażowego i rozpoznawalności marki Empik/empik.com oraz Smyk/smyk.com do zwiększenia sprzedaży Gandalfa, głównie w kategorii podręczników i produktów okołoedukacyjnych.
 • Wykorzystanie fizycznych punktów zamówień oraz odbioru w sieci salonów Empik. Docelowo wykorzystanie platformy logistycznej Empiku (magazyn centralny, dystrybucja).
 • Zbudowanie wspólnej, multi-kanałowej bazy klientów internetowych i tradycyjnych.
 • Wykorzystane dostępu do finansowania EMF w celu dalszego rozwoju Gandalf.

„Pozyskanie EMF jako inwestora strategicznego, stanowi kolejny kluczowy etap w rozwoju księgarni internetowej Gandalf i otwiera przed nami wiele możliwości. Dzięki doświadczeniu i wsparciu finansowemu EMF, mamy możliwość powiększyć w krótkim czasie skalę operacji Gandalfa, a tym samym wzmocnić jej pozycję rynkową” – Anetta Wilczyńska, Prezes Gandalf Sp. z o.o.

„Przez ostatnie lata Gandalf konsekwentnie budował doświadczenie w handlu i dystrybucji podręczników. Istotnym czynnikiem decydującym o dzisiejszym sukcesie Gandalfa jest jakość i sprawność operacji, która przekłada się na duże zaufanie klientów. Wierzymy, że pozyskany zespół i kompetencje pomoże nam w zbudowaniu silnej pozycji na tym interesującym i trudnym rynku” – Dariusz Stolarczyk, Członek Zarządu i COO/Dyrektor Operacyjny Grupy EMF, odpowiedzialny m.in. za biznes e-commerce.

Przejęcie Gandalf wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez EMF strategię rozwoju kanału sprzedaży internetowej, którą Grupa zintensyfikowała od początku 2010 r., dokonując kolejnych akwizycji. W kwietniu 2010 r., poprzez spółkę zależną Empik, nabył większościowy pakiet udziałów w Virtualo Sp. z o.o. (wiodącego gracza na rynku e-booków i audio-booków). Kolejnymi akwizycjami EMF w tym segmencie były:

 • przejęcie większościowego pakietu akcji w spółce e-Muzyka S.A. (największego gracza w dystrybucji muzyki cyfrowej na polskim rynku) w lutym 2011 r.
 • nabycie pakietu kontrolnego akcji w spółce GRY-OnLine S.A. (niekwestionowanego lidera wśród polskich mediów związanych z rynkiem gier video) w maju 2011 r.

Doradcą EMF w transakcji nabycia kontrolnego pakietu udziałów Gandalf Sp. z o.o. była firma Poland Corporate Finance Sp. z o.o. (www.mergers.pl).

Struktura zarządcza Gandalf Sp. z o.o.

Zarządzanie Gandalf Sp. z o.o. będzie kontynuowane przez jej twórców. W skład Zarządu Spółki wejdą – Pani Anetta Wilczyńska – pełniąca funkcję Prezesa Zarządu oraz Pan Paweł Goszczyński w randze Członka Zarządu i Dyrektora Operacyjnego.

W planowanej, nowej Radzie Nadzorczej Gandalf Sp. z o.o. znajdą się:

 • Dariusz Stolarczyk – Przewodniczący Rady Nadzorczej, Członek Zarządu i COO/Dyrektor Operacyjny Grupy EMF, m.in. odpowiedzialny za biznes e-commerce,
 • Michał Grom – Członek Rady Nadzorczej, Prezes E-commerce Services Sp. z o.o.,
 • Anna Radomska – Członek Rady Nadzorczej, przedstawiciel Gandalf Sp. z o.o.

Rusza kampania promocyjna Gandalfa

Wraz z kampanią Empiku „back to school”, w wybranych 40 salonach sieci, w specjalnie oznaczonych Punktach Info – Klienci będą mieli możliwość zamówienia podręczników szkolnych z oferty Gandalf. Dodatkowo kampania informacyjna na witrynach empik.com i smyk.com ułatwi szybkie dotarcie do oferty Gandalf dla użytkowników Internetu.

Dodatkowe informacje:

Gandalf Sp. z o.o. – jedna z najbardziej uznanych księgarni internetowych w Polsce i jednocześnie zdecydowany lider w dystrybucji podręczników szkolnych w Internecie. Księgarnia internetowa Gandalf funkcjonuje na rynku od 2004 r., posiada szeroką ofertę ponad 180 tys. produktów w następujących kategoriach: książka (począwszy od podręczników i publikacji naukowych, poprzez literaturę piękną i romanse, skończywszy na poradnikach, wydawnictwach albumowych i reportażach), filmy i puzzle. Gandalf jako pierwsza wśród księgarń internetowych z tradycyjną ofertą książkową wprowadziła do sprzedaży: e-booki, audio-booki i pliki mp3.

Księgarnia internetowa Gandalf jest laureatem wielu prestiżowych rankingów/plebiscytów, m.in.: „Jakość Roku 2010″ (w konkursie „Biznes Raport” w „Dziennik Gazeta Prawna”); 1. miejsce – w kategorii „kultura i rozrywka” w rankingu sklepów internetowych „Wprost” i Money.pl 2010 (w edycji 2009 – 2. miejsce w kategorii „książki”; w edycji 2008 – 1. miejsce w kategorii „książki”); 5. miejsce w woj. łódzkim w plebiscycie „Gazele Biznesu 2010” oraz uczestnikiem Programu Rzetelna Firma KRD. www.gandalf.com.pl

Grupa Empik Media & Fashion (Grupa EMF) – notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jest wiodącym wielokanałowym dystrybutorem produktów lifestyle’owych. Grupę tworzą spółki o profilu operacyjno-handlowym oraz NFI Empik Media & Fashion S.A. jako spółka holdingowa. Model biznesowy Grupy EMF opiera się na działalności czterech segmentów:

 • Grupa Empik (m.in. książki, prasa, multimedia, artykuły art & pap oraz bilety na imprezy kulturalne),
 • Grupa Smyk (zabawki i artykuły dziecięce),
 • Szkoły Językowe,
 • Moda i Uroda (marki modowe i kosmetyczne).

Grupa rozwija model biznesowy w oparciu o własne marki i koncepty handlowe oraz marki franczyzowe i licencjonowane. Spółki należące do Grupy EMF od wielu lat z sukcesem budują swoją silną pozycję na rynku, posiadają wysoko wykwalifikowaną kadrę zarządzającą, rozbudowaną sieć sprzedaży detalicznej oraz liczną i stabilną bazę klientów. Grupa realizuje także ambitną strategię szybkiego rozwoju kanału sprzedaży internetowej. EMF działa na rynku polskim, rosyjskim, ukraińskim, czeskim, słowackim, niemieckim, rumuńskim i tureckim. www.emf-group.eu

Reklama

Pozycjonowanie stron internetowych

Przeczytaj również:

Artykuł
15.01.2024

8 funkcji, których nie może zabraknąć w Twoim e-Commerce B2B

Joanna Śliwa

Joanna Śliwa

Content Marketing Specialist
satisfly.co

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę