Cyfrowe.pl przejmuje domenę e-cyfrowe.pl. Merlin zamyka swój sklep?

Krzysztof Bartnik

Krzysztof Bartnik

CEO
imker.pl

Pod koniec lutego, w sieci pojawiło się tajemnicze ogłoszenie o sprzedaży „rozwiniętej spółki ecommerce z 8 letnią historią, która prowadzi specjalistyczny sklep internetowy w branży profesjonalnego sprzętu foto / video” (link). Opis szybko dopasowano do sklepu e-cyfrowe.pl, który należał do Merlin.pl, jednak przedstawiciele firmy nie potwierdzili tych doniesień. Od wczoraj domena e-cyfrowe.pl przekierowuje jednak do konkurecyjnego sklepu Cyfrowe.pl.

Jarosław Banacki, prezes zarządu Cyfrowe.pl sp. z o.o. potwierdził eKomercyjnie.pl informacje o zakupie domeny przez swoją firmę. Korzystając z okazji zadałem mu kilka dodatkowych pytań, które powinny dać Wam szerszy pogląd na całą sytuację.

Krzysztof Bartnik (eKomercyjnie.pl): Ile trwały negocjacje dotyczące transakcji?

Jarosław Banacki (Cyfrowe.pl): Trzy miesiące. Oczywiście nie po 8 godzin dziennie codziennie :), obie strony mają przeciez co robić. W ciągu tego czasu zmieniał się zakres/przedmiot ewentualnej transakcji. Sprzedający wystawił początkowo na sprzedaż wszystkie aktywa, jakie posiadał związane ze sklepem e-cyfrowe.pl.

Dlaczego nie zdecydowałeś się zatem na przejęcie całego sklepu?

Nie wiem, co masz na myśli pytając o „cały sklep”. Jeśli chodzi o całe przedsiębiorstwo to jego już prawie nie było (brak pracowników itd.). Większość procesów była przeniesiona organizacyjne czy informatycznie do systemów Merlin.pl. Ponadto zakup spółki z o.o. niesie więcej ryzyka oraz jest trochę trudniejszy choćby formalnie.

Jeśli myślisz o serwisie internetowym i systemie informatycznym, to w grę wchodziły różne aspekty takie jak cena, mocne dopasowanie systemu do organizacji przedsiębiorstwa (system dedykowany), podobieństwo branży i asortymentu do Cyfrowe.pl, nieaktualność treści serwisu czy też koszty utrzymania oprogramowania i serwisu po przejęciu.

Jak myślisz, co Merlin zrobi z tym, co zostało mu po e-cyfrowe.pl?

Nie mam pojęcia, trzeba pytać Zarząd Merlin.pl S.A. :)

Dlaczego zdecydowałeś się na zakup domeny e-cyfrowe.pl?

Trochę po to, aby przejąć klientów, którzy po 2 latach wejdą na tę domenę aby zakupić nowszy model aparatu cyfrowego. Trochę dla dodatkowego ruchu z wyszukiwarek, trochę aby nie trafiła w niepowołane ręce, a ostatecznie aby zakończyć wieloletnie pomyłki konsumentów dzwoniących do nas choć złożyli zamówienie w e-cyfrowe.pl albo wystawiających nam opinię w Internecie choć zakupu dokonali w podobnie nazywającym się sklepie.

Kiedy spodziewasz się zwrotu z inwestycji w nową domenę?

Jeśli myślimy o możliwości dokładnego policzenia np. na podstawie statystyk Google Analytics i konwersji dla ruchu pozyskanego z domeny e-cyfrowe.pl to prawdopodobnie nigdy się nie zwróci ten zakup :-/. Przy założeniu, że po pierwszym wejściu ktoś pozna i polubi nasz sklep, a dokona zakupu przez wejście bezpośrednie do cyfrowe.pl w przyszłości – może kiedyś się zwróci… Nie rozpatruję jednak tego głównie w tych kategoriach. Dla mnie i Cyfrowe.pl sp. z o.o. przy tej transakcji kluczowe były powody, które podałem powyżej.


Cyfrowe.pl to aktualnie największy niezależny sklep internetowy działający w branży foto / video. Firma systematycznie zwiększa swoje przychody (w 2010 roku było to ponad 37 mln zł) oraz prowadzi sieć sklepów stacjonarnych w różnych miastach (Gdańsk, Warszawa, Katowice, Poznań).

Reklama

Pozycjonowanie stron internetowych

Przeczytaj również:

Artykuł
15.01.2024

8 funkcji, których nie może zabraknąć w Twoim e-Commerce B2B

Joanna Śliwa

Joanna Śliwa

Content Marketing Specialist
satisfly.co

Ekomercyjni

Nowa, zamknięta grupa na facebooku. Dużo ekomercyjnej wiedzy, networking, pomoc. Tu się poznasz na e-commerce.

Zobacz grupę