W branży e-handlu bolączką sprzedawców jest brak fotografii produktów. Utrudnia to tworzenie przekonujących opisów produktów, co z kolei zmniejsza konwersję. Trudno jest też zdecydować się na zakup lampy czy jakiegokolwiek innego produktu z oferty nietypowych asortymentowo
e-sklepów jak DomŚwiatła.pl, dysponując jedynie jedną fotografią i lakonicznym opisem.
Stojąc przed koniecznością stworzenia lepszej prezentacji produktu załoga opisywanego sklepu miała do wyboru sesję fotograficzną lub sesję nagrań video. Koszty wypadały podobnie i ostatecznie zdecydowano się na tworzenie materiałów video.
Realizacja
Spoty produktowe zrealizowała LookyCreative – sekcja produkcji filmowej i animacji, powołana na początku roku przez agencję Misme New Media.
Reklamówki około 40-sekundowej długości w jakości HD 720p zostały przygotowane dla sześciu produktów. Jeden z produktów pokazany został w dwóch odsłonach – jako lampa ogrodowa oraz jako lampa do zastosowania we wnętrzach. Produkty pokazane zostały w bardzo oszczędnych aranżacjach i w minimalistycznej konwencji.
„Filmy powstały przy użyciu sprzętu Canon 5D, optyki Canon serii L, przenośnej jazdy kamerowej, oraz dodatkowego oświetlenia. Post-produkcja ograniczała się do montażu, korekcji barwnej w podstawowym zakresie oraz eksportu do formatów webowych” – powiedział Patryk Kizny, założyciel LookyCreative.
Filmy umieszczono w sklepie za pomocą oprogramowania Video CMS. Komercyjne rozwiązanie umożliwiło pełną kontrolę nad reklamami i innymi polecanymi filmami. Dodatkowo, DomŚwiatła.pl chciał budować SEO i ruch we własnym serwisie, a nie na bezpłatnej platformie. Filmy umieszczono w sposób nieinwazyjny. Dopiero akcja użytkownika uruchamiała odtwarzanie filmu.
Przykładowe nagranie znajdziecie tutaj. Po jego obejrzeniu możecie zerknąć również na powiązane materiały.
Efekty
Oglądalność stron z zamieszczonymi filmami wzrosła średnio 8-krotnie. Było to wynikiem głównie działań promujących produkty z video. Średni czas pobytu na stronie produktu z filmikiem wzrósł z 50 sekund do 1:59 sekund. Współczynnik odrzuceń każdej ze stron, do których dodano video, nieznacznie obniżył się.
W większości (prawie 75%) przypadków filmy obejrzano w całości. W około 20% przypadków obejrzano 75% filmu. Zapewne krótka forma sprzyjała oglądaniu filmów do końca.
Podsumowanie
Mimo, iż nie odnotowano znacznych wzrostów sprzedaży produktów promowanych za pomocą video, to uzyskano pozytywne efekty związane z wydłużeniem pobytu internauty w serwisie.
Filmy przyciągnęły też nowych użytkowników do serwisu – stały się dobrym pretekstem do zaproszenia ich z mediów społecznościowych do serwisu. Między innymi z tego powodu kluczowe okazało się osadzenie filmów w serwisie, a nie na bezpłatnej platformie.
Należy pamiętać również, że koszty wdrożenia video opisów nie przekroczyły kosztów zorganizowania sesji fotograficznej. Są zatem nowoczesną alternatywą do sesji foto, gwarantującą dużo ciekawszą treść i większe możliwości promocyjnego jej wykorzystania.
Korzyści płynące z wykorzystania video w sklepie internetowym
- Korzyści płynące z wykorzystania video we własnym serwisie:
- Zwiększenie zaangażowania użytkownika poprzez wydłużenie czasu spędzanego na stronach
- Zwiększenie zaangażowania użytkownika poprzez zwiększenie szerokości wizyt
- Jeśli na filmie, który mnie zainteresował widzę kilka produktów, to prawdopodobnie obejrzę także ich szczegóły
- Po obejrzeniu filmu player serwuje mi powiązane filmy
- Możliwość przeprowadzania cross-sellingu produktów promowanych filmami
- SEO: Miniaturki treści video pojawiają się w wynikach wyszukiwania, co wpływa korzystnie na klikalność linków i ich pozycję
- SEO: Interesujące treści video w serwisie to więcej linków przychodzących
- Zwiększenie zaangażowania użytkownika poprzez wydłużenie czasu spędzanego na stronach
- Korzyści płynące z wykorzystania video w kanałach zewnętrznych
- Treści video jako ważny element budowania obecności w social media
- SEO: Interesujące treści video w kanałach to więcej linków przychodzących
Pobierz case study w formacie PDF