W ciągu 2 lat Gruper.pl wyrósł na czołowy serwis zakupów grupowych, który ruszył zanim w Polsce pojawili się zachodni konkurencji. Gruper był stworzony przez kilku internetowych pasjonatów – Piotra Majcherkiewicza, Tomasza Dalacha, Marcina Mikołajczyka i Marka Borzestowskiego, a obecnie przyciąga ponad 1,5 mln użytkowników, prezentuje ponad 2 000 ofert miesięcznie, a jego użytkownicy zaoszczędzili w sumie 200 mln złotych.
Gruper jest silnym numerem dwa na rynku i wraz z liderem odpowiada za 80% sprzedaży w sektorze. Stale się rozwija, nieustannie poszerzając portfolio ofert, wchodząc w nowe branże i pozyskując kolejnych partnerów. Firma planuje wejście w inne obszary e-commerce oraz ekspansję na zagraniczne rynki. Zakupy grupowe bardzo zyskały na popularności i stanowią ważny element branży e-commerce w Polsce. Wyznaczają nowe trendy oraz wpływają na zachowania i decyzje konsumenckie milionów użytkowników sieci.
– W kwietniu tego roku Gruper.pl obchodzi już drugą rocznicę rozpoczęcia działalności. Zmieniający się rynek stawia przed nami nowe wyzwania, ale i ogrom możliwości – mówi Piotr Majcherkiewicz, prezes zarządu portalu.
Przeczytaj też:
-> Kieruje nami efektywność działania – wywiad z Tomaszem Dalachem, współtwórcą Gruper.pl »
Gruper konsekwentnie realizuje strategię, która na pierwszym miejscu stawia ciągłe podnoszenie atrakcyjności ofert, rozszerzanie ich wachlarza oraz proponowanie kuponów w coraz to nowych sferach i branżach.
– Dbałość o jakość ofert i zadowolenie klienta to główne źródło naszego sukcesu – mówi Tomasz Dalach, współzałożyciel i członek zarządu Gruper.pl. – Reklama, marketing, generowanie ruchu na stronie – to wszystko jest ważne, ale najistotniejsze jest przekonanie internautów, że oferta, którą otrzymują jest naprawdę wyjątkowa, że warto dokonać zakupu. Na to postawiliśmy i wygraliśmy. Jesteśmy silnym numerem dwa w Polsce, stale zwiększającym udział w całościowej sprzedaży. Gruper jest jedynym lokalnym serwisem, który nawiązuje rywalizację z zachodnim liderem i ma potencjał do wejścia na zagraniczne rynki – dodaje.
Wskaźnikiem sukcesu portalu jest nie tylko jego mocna pozycja na rynku, lecz także wysoka atrakcyjność biznesowa.
– Gruper jest tym portalem zakupów grupowych w Polsce, który może pochwalić się największą efektywnością w pozyskiwaniu nowych nabywców, wyznaczoną przez stosunek poniesionych nakładów na promocję do liczby zakupionych przez klientów kuponów – mówi Marcin Mikołajczyk, współzałożyciel i członek zarządu portalu.
Europejska skala
Gruper jest obecnie największym lokalnym serwisem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem liczby użytkowników i skali sprzedaży. Według danych Daily Deal Investment Index (2011) na całym świecie działa ok 3 tys. serwisów zakupów grupowych. Ponad 1000 z nich to serwisy funkcjonujące w Chinach, więcej niż 600 z nich działa w Ameryce Północnej, natomiast w Europie jest ich więcej niż 900.
Przeczytaj też:
-> Zakupy grupowe w Europie czekają kolejne wzrosty – wnioski z konferencji DD Summit Europe 2012 »
Ze statystyk przygotowanych przez organizatorów konferencji DD Summit Europe 2012 wynika, że w samej Europie, na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy, zostało uruchomionych ponad 200 portali zakupów grupowych. Jeśli chodzi o poszczególne kraje Europy Środkowej i Wschodniej w Słowacji liderem jest portal Zlavomat, w Rosji serwis BigLion, w Czechach – Slevomat, na Ukrainie oraz w Rumunii – portal Groupon. W Bułgarii prym wiedzie portal Grabo, na Węgrzech najpopularniejszy jest Kupon Vilag, w Turcji – serwis Grupanya.
Milowe oferty Grupera
2010 rok:
Historia sukcesu Grupera nierozerwalnie łączy z kolejnymi unikalnymi i nowatorskimi ofertami pojawiającymi się w serwisie. Otwarciem był pierwszy kupon zakupów grupowych w Polsce sprzedany przez Grupera 16 kwietnia 2010 roku. Oferta umożliwiała nabycie o 50% taniej zestawu lunchowego w kawiarni na warszawskim Mokotowie. Kupony nabyło 85 osób, co było niemałym wyczynem, jak na serwis oferujący zupełnie nowe, nieznane jeszcze szeroko rozwiązanie. W tym samym czasie Gruper startował również z innymi ofertami – głównie w obszarze gastronomii i kosmetyki.
– Pierwszy rok działalności był dla serwisu okresem budowania bazy klientów, propagowania modelu zakupów grupowych oraz tworzenia nowych reguł i standardów. Należy pamiętać, że był to wtedy model zupełnie nowy nie tylko w Polsce, ale też na świecie – wyjaśnia Tomasz Dalach – Działaliśmy intuicyjnie, bazując na naszym wcześniejszym doświadczeniu w pracy w sieci, znajomości polskiego Internetu i rozwijającego się rynku e-commerce. Skupiliśmy się na dotarciu do jak największej liczby miast w Polsce, widząc jak wielki jest popyt na usługi lokalnych dostawców – dodaje.
Strategia ta dała doskonałe rezultaty. Grupa użytkowników serwisu stale rosła. Był to również kierunek rozwoju, który daje efekty do dziś – portal jest niekwestionowanym liderem zasięgu w Polsce. Dociera do 55 miast w tym do 35 z regularnym newsletterem dedykowanym wyłącznie danej miejscowości. Potencjał firmy został zauważony przez aniołów biznesu. W połowie 2010 roku Gruper zdobył ważnego inwestora – została nim Grupa Wydawnicza Polskapresse, która zakupiła 10 procent udziałów w spółce, z opcją przejęcia kolejnych aktywów w przyszłości. Obecnie Polskapresse posiada 19 procent akcji Gruper.pl.
2011 rok:
Kolejne, niespotykane wcześniej w polskim, a niekiedy nawet światowym Internecie oferty Grupera podkreślały skuteczność działania serwisu i jego dynamiczny rozwój. W styczniu ubiegłego roku portal zaproponował kupony rabatowe na zakup samochodu wyprzedzając tym samym podobną ofertę amerykańskiego Groupona o 6 miesięcy. Kolejną propozycją, która wyróżniła portal wśród innych polskich serwisów, był kupon rabatowy na zakup mieszkania.
Prawdziwym hitem okazały się jednak zagraniczne wyjazdy turystyczne. W lutym 2011 roku serwis zaoferował pierwszą w Polsce zagraniczną ofertę turystyczną na portalu zakupów grupowych – wycieczkę do Hiszpanii.
– To był prawdziwy sukces. W ciągu 30 godzin użytkownicy portalu wykupili aż 750 wycieczek – wspomina Marcin Mikołajczyk – To potwierdziło nasze przypuszczenia, że turystyka to obszar z ogromnym potencjałem dla portali grupowej sprzedaży. Wykorzystaliśmy szansę i w ciągu kilku miesięcy staliśmy się niekwestionowanymi liderami, oferując co drugą ofertę turystyczną wśród wszystkich portali naszego segmentu e-commerce – dodaje.
Turystyka jest przebojem Grupera do dziś. W okresie grudzień 2011 – luty 2012 r. portal sprzedał oferty turystyczne warte ponad 6 mln zł. Na zimowy urlop dzięki Gruperowi wyjechało około 40 tyś. osób.
Rok 2011 stał również pod znakiem rozszerzania portfolio ofert o nowe obszary. Pojawiały się kolejne zakładki: Kultura, w której znajdują się mi.n. bilety na koncerty, spektakle teatralne, muzyka w różnych formatach, płyty, filmy na DVD, książki. Jesienią ubiegłego roku serwis wprowadził również zakładkę Twoja Firma, gdzie prezentowane są oferty z zakresu B2B (Business-to-Business) skierowane między innymi do firm sektora MŚP.
– Oferty B2B to bardzo ważny obszar rozwoju firmy. Gruper.pl to dziś źródło różnorodnych ofert dla biznesu, które optymalizują działalność przedsiębiorstw i wspierają rozwój małych i średnich przedsiębiorstw – tłumaczy Piotr Majcherkiewicz.
Na portalu zaczęły się pojawiać również oferty specjalne i nowe okolicznościowe zakładki, związane np. ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocą, Walentynkami czy Dniem Kobiet.
Rok 2011 firma zakończyła sprzedając blisko 900 tys. ofert, zdobywając 1,7 mln użytkowników i generując blisko 60 mln obrotu.
Rok 2012 – działanie w dużej skali
Obecnie serwis odnotowuje coraz większe zainteresowanie formułą zakupów grupowych ze strony dużych i poważnych podmiotów, jak np. instytucji finansowych, ubezpieczeniowych, przedstawicieli branży medycznej czy deweloperskiej. Udaną inicjatywą portalu była sprzedaż energii elektrycznej. Z pomocą serwisu na usługi nowego dostawcy prądu zdecydowało się blisko 2 000 osób – to 1/7 liczby wszystkich Polaków, którzy dokonali zmiany sprzedawcy energii w 2011 roku. Takie sukcesy pokazują jak wielka jest obecnie siła Grupera.
Przeczytaj też:
-> Gruper sprzedał ponad milion kuponów »
– Gruper to już nie tylko narzędzie sprzedaży i reklamy, lecz także szeroko rozumianej komunikacji marketingowej i społecznej – mówi Marcin Mikołajczyk. – Nasi kontrahenci coraz częściej interesują się nie tylko publikowaniem ofert w naszym portalu, lecz także umieszczeniem informacji na naszych profilach Facebooka, mających ponad 200 000 fanów.
W styczniu br. Gruper sprzedał swój milionowy kupon. To symboliczne podsumowanie sukcesów Tomasza Dalacha i Marcina Mikołajczyka, którzy do tego czasu we dwóch kierowali firmą. W tym samym miesiącu do zarządu dołączył Piotr Majcherkiewicz, co ma związek m.in. z nowymi wyzwaniami, przed którymi stoi Gruper. Nowy prezes odpowiada przede wszystkim za rozwój technologii oraz zasobów informatycznych serwisu, co pomoże w dalszym budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku. Portal uruchomił już między innymi aplikację na systemy Android oraz iOS. Dzięki niej za pośrednictwem smartfonów użytkownicy mają w dowolnym miejscu i czasie dostęp do najnowszych ofert prezentowanych w serwisie.
– Przywiązujemy dużą wagę do rozwijania obszaru m-commerce. Jesteśmy przekonani, że tkwi tutaj olbrzymi potencjał – mówi Piotr Majcherkiewicz, prezes zarządu portalu. – Tylko te firmy, które będą umiały go wykorzystać, osiągną sukces i zwiększą swoją przewagę konkurencyjną na rynku. Według prognoz, w 2012 roku polscy konsumenci przeznaczą na mobilne zakupy 230 milionów euro – ponad 64% więcej niż w roku 2011 – wyjaśnia.
Rosnąca skala sprzedaży i liczba wystawianych propozycji w serwisie (jest ich obecnie ponad 2 000 miesięcznie) skłania Grupera do wprowadzania nowych sposobów prezentacji ofert i metod ich wyszukiwania. Portal coraz bardziej zbliża się w formule do kompleksowego sklepu, opartego o intuicyjny system nawigacji, z różnorodnymi ofertami, których wspólną cechą są bardzo duże rabaty cenowe.
Gruper planuje wyjście poza model zakupów grupowych i objęcie nowych obszarów e-commerce, a także rozważa ekspansję na rynki zagraniczne.
– Odnieśliśmy sukces dzięki odwadze, fantazji i dostrzeganiu biznesowych szans. W tym roku na pewno wykorzystamy kolejne z nich – podsumowuje Tomasz Dalach.
Infografika – 2 lata serwisu Gruper.pl:
Źródło: Gruper.pl